Viral Bir Olay Haline Gelen Allison Stokke, Olayın Ardından 10 Yıl Geçmesine Rağmen Şimdi Nerde?

Yayinlanma tarihi 05/26/2021
Reklam

Allison Stokke bir yerin ismi değil, ancak aslında ününün artmasını sağlayan”fotoğraf” tam olarak ta bu. Göz açıp kapayana kadar, Stokke’nin yüzü internetin her yerinde boy boy görebilirdiniz, sırıkla atlama becerisi de aynı şekilde ilgi çekti. Viral olan fotoğraf yayınlandıktan 10 yıl sonra Allison Stokke, hayatını sonsuza kadar değiştiren olay hakkında konuşmaya artık hazır.

Viral Bir Olay

New York’ta bir sırıkla atlama yarışması sırasında, 17 yaşındaki Allison Stokke’un paylaşılan bir fotoğrafı hayatının tamamen altüst olmasına sebep oldu. Yarışmada onun izni olmadan birden fazla sitede hızlıca yayınlanan ve olay yaratan bu fotoğraf çekildi ve insanlar tarafından kısa sürede görüldü. Paylaşılan yorumların atletizmle hiçbir ilgisi yoktu ve Stokke bu ilginin odağı olmak istemedi. Aslında, sayısız defa fotoğrafın paylaşılmasının ardında hikayenin farkına varıldı ve bir anda Allison Stokke uluslararası bir ünlüydü. Tıpkı bunun gibi, bir fotoğraf yüzünden Stokke viral bir olay olmuştu. Ancak tüm ilgiye rağmen, hala takip edilen biri, şimdilerde hayatını yaşıyor, sırıkla atlama rekorları kırıyor ve hatta bazı zamanlar model olarak çalışıyor. İşte bu Allison’ın hikayesi – istenmeyen şöhret iddiasından başlayıp devam eden tüm başarılarına ve mücadelelerine kadar.

Viral Bir Olay

Viral Bir Olay

Geri Dönüş

Şimdi kollarımızı sıvayıp bu olayın nasıl başladığına dönelim ve Stokke’nin geçmişine bir göz atalım istiyoruz. California’da doğup büyüyen Cindy ve Allan, Allison 22 Mart 1989’da dünyaya geldiğinde çok mutlu oldular. Stokke’nin ağabeyi David, genç yaştan itibaren jimnastik ile iç içe olduğu için Allison büyürken de jimnastiğin büyük bir etkisi vardı. Allison jimnastikte elini kullanmayı denedi, kendisinde farklı bir şey olduğunu düşündü. Gelecek yıllarda bu kararı sayesinde ne kadar şanslı olacağını anlayacaktı ve bunun onu yıllar sonra rahatsız edeceğini hiç aklına bile gelmezdi.

Geri Dönüş

Geri Dönüş

Başlangıç

Jimnastik ilk başlarda ona iyi ve eğlenceli geliyordu, Allison Stokke tek bir şeye odaklanıp sadece sırıkla atlama yapmanın ona daha uygun olduğunu hissetti. Newport Harbor Lisesi’nde okurken Stokke’nin ülkenin en iyi ve en genç atlamacılarından biri olması uzun sürmedi. Özellikle 2004’te 15-16 yaş grubunda hem sağ hem sol kolda 380cm’de şampiyonlukları vardı.

Başlangıç

Başlangıç

Rekor Kıran Allison Stokke

Bu sadece başlangıçtı. Stokke, zaman geçtikçe daha fazla rekor kırmaya devam etti. En büyük başarılarından biri 390cm’lik bir tonozla “Amerikan lise birinci sınıf öğrencisi rekorunu” kırdı. Bir ikinci sınıf öğrencisi olarak 4metre ile yepyeni bir rekor kıracaktı. Ayrıca ,15 ve 16 yaşındaki bir Amerikalı tarafından elde edilmiş bir rekordu. Muhteşem!

Rekor Kıran Allison Stokke

Rekor Kıran Allison Stokke

Michael Jordan

Bacağını kırmasına rağmen Stokke, CIF California Eyalet Buluşması’nı iki defa kazandı. Lise son sınıf öğrencisi olan Stokke, ulusal lise düzeyinde olan yarışmada ikinci sırada yer aldı ve bunun nedeni, 4metrelik yepyeni rekoru kırmıştı! Ve bu rekor aslında Michael Jordan’ın boyunun iki katı. İnanılmaz, gerçekten bu durum hesaba katılınca kulağa inanılmaz geliyor.

Michael Jordan

Michael Jordan

Her Şey Nerede Nasıl Başladı

İşte bu, bayanlar ve baylar. Bu, Allison Stokke’yi herkesin ilgi odağı yapan fotoğraf. Belirtildiği gibi Stokke, Kaliforniya atletizm web sitesinde bir gazeteci bu fotoğrafı çektiğinde 2007 yılında New York’ta bir yarışmada yer alıyordu. Fotoğrafı çeken gazeteci meşru bir şirket için çalışıyordu ve Allison’un atletizmiyle ilgili çok güzel bir yazı yazmıştı. Ancak, Mayıs ayına kadar, sadece birkaç hafta sonra aynı fotoğraf, büyük bir erkek takipçisi olan bir spor blogu olan ‘With Leather’a fotoğrafın tekrar gönderilmesinin ardından büyük bir erkek kitlesi de onu takip etmeye başladı. Erkek hayran kitlesi hemen fotoğraf hakkında yorum yapmaya başladı ve yorumların atlet olarak Stokke ile ilgisi değil, görünüşü vardı. Fotoğraf viral hale geldiğinde Allison sadece 17 yaşındaydı. Blog, haberin başlığını “Sırıkla Atlamak Seksi, Zar Zor Yasal” olarak belirledi.

Her Şey Nerede Nasıl Başladı

Her Şey Nerede Nasıl Başladı

Hızlı Gonzales

Daha önce de belirttiğimiz gibi, blogda yapılmış olan yorumların hiçbirinin atletizm veya sırıkla atlama ile ilgisi yoktu. Tüm dikkat yalnızca Allison Stokke’nin görünüşüydü ve 17 yaşındayken, bu dikkat büyük bir bedel ödemek zorunda kaldı. Fotoğrafı orijinal olarak çeken fotoğrafçı, görüntüyü web sitesinden hemen kaldırmazsa ‘With Leather’ sahibi Matt Ufford’a dava açmakla tehdit etti. Ancak bu noktada artık çok geçti. Stokke’nin fotoğrafı dikkatleri üzerine çekmişti ve çok hızlı bir şekilde başka web sitesinde yayınlanmaya başlamıştı.

Hızlı Gonzales

Hızlı Gonzales

İnternet Ünlüsü

Kısa bir süre sonra, Allison Stokke’nin adına bir para toplama sitesi oluşturuldu. Aynı web sitesi, diğer sırıkla atlama yarışmalarında Stokke’nin tonlarca görüntüsünü güvence altına aldı ve bu görüntüleri kendileri yüklediler.Bu görüntüler web sitesine girdikten sonra site dakikalar içinde binlerce takipçi kazandı. Takipçilerin çoğu Stokke’den “internet aşkı” olarak bahsetti. Stokke daha 17 yaşındayken gördüğü tüm ilgi karşısında ne yapacağını bilemez durumdaydı.

İnternet Ünlüsü

İnternet Ünlüsü

Medya Sirki

Allison’ın fotoğrafları sadece birkaç hafta içinde o kadar hızlı yayılmışt ki haber şirketleri bile Allison Stokke hakkında yorum yapmaya başlamıştı. Washington Post, Los Angeles Times ve The New York Times dahil. Stokke adı yanlış sebeplerden medyada yer alıyordu.

Medya Sirki

Medya Sirki

Dünya Çapında Konuşuldu

Hikayeyi yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuruluşlar tarafından yürüttüğünü düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Allison Stokke tam anlamıyla uluslararası bir haber değeri taşımaya başlamıştı. İngiliz yayın sitesi BBC, Avustralya sitesi The Sydney Morning Herald ve ayrıca Alman sitesi Der Spiegel gibi şirketlerde buna dahil. Ayrıca Stokke’nin adı çeşitli arama motorlarında milyonlarca kez aranması sebebiyle üzerindeki ilgi giderek artmaya devam ediyordu.

Dünya Çapında Konuşuldu

Dünya Çapında Konuşuldu

Çözümler

Genç olmasına rağmen Stokke, “şöhret iddiası” onu istemeyen bir ilgiye maruz kalması sebep oluyordu. Bu yüzden Allison kendisini bu istemediği ilgi yüzünden boğuluyor gibi düşünüyordu. Glamour, Maxim ve The Today Show’dan ona teklifler geliyordu ama kendisini mutlu hissetmiyordu. Çünkü bu tekliflerin hepsi görünüşüyle ilgiliydi. Eğer çağrılma sebebi atletik başarılarıyla alakalı olsaydı gurur duyardı. Herkesin konuşmak istediği tek şey buydu. Stokke’nin görünüşü, ama onunla ve başarılarıyla kimse ilgilenmiyordu. O öncelikle bir atlet. Bu nedenle dikkatinin yakında değişeceğini umuyordu, sadece bu ilgi fırtınasının bitmesini bekliyordu.

Çözümler

Çözümler

Hayır!

Saygın haber kuruluşlarından gelen teklifler akın akın gelmeye devam ediyor olsa da Allison bu gelen tekliflerden birini bile kabul etmek istemedi. Peki neden? Neden önüne çıkan tüm yeni fırsatlardan yararlanmadı? Elbette bir sporcu olarak hayatını ve kariyerini göz önünde bulunmak kolaylaştırırdı. Aslında, çok basit. Bir teklifi kabul ederse “güzel” bir atlet olarak kabul edileceğini ve bundan başka bir şey olarak anılmayacağını  biliyordu. Sonuç olarak, medyanın onu sadece eleştireceğini ve bir sporcu olarak onu ciddiye almayacağını hissettiğinden dolayı hiçbir teklifi kabul etmedi.

Hayır!

Hayır!

Ortak Payda

Stokke ilk başta durumu kendisi yönetmeye çalışmıştı, ancak durumu idare etmek beklediğinden çok daha zordu. Haber yayınlarından ve fotoğraf çekimi taleplerinden gelen e-postalarla sürekli bombardımana tutulduktan sonra Allison, tüm ilgiyi yönetmek için yardıma ihtiyacı olacağının artık farkındaydı. Bu yüzden, şöhretini halletmesine yardımcı olması için bir medya danışmanı tuttu.

Ortak Payda

Ortak Payda

Çok Fazla İlgi

Stokke, medya danışmanının yardımıyla nihayet bir röportaj verdi. Ancak röportajın odak noktası yalnızca sırıkla atlama tekniğini paylaşmaktı. Amacı, sahip olduğu bu ilgiyi görünüşünden atletizmine doğru kaydırabilmeye çalışmaktı.  Röportaj YouTube’a yüklenir yüklenmez, hızla yüz binin üzerinde görüntülenme aldı! Tabii ki yorumlar amacıyla ilgili olsaydı etkileyici olabilirdi. Fakat videoda bırakılan yorumların neredeyse tamamı% 100 Allison’ın görünüşüyle ilgiliydi.

Çok Fazla İlgi

Çok Fazla İlgi

Devreye Girmek

Bu noktada, Allison’ın babası Allan devreye girmeye karar verdi. Allan, kişisel olarak kızının internette yayınladığı tüm materyalleri incelemeye adamış bir avukat. Neden? Allison’a yönelik tüm yasa dışı davranışları veya takipçileri tespit etmesinde yardımcı olmak istedi. Bu durum hakkında The Washington Post’a konuştu ve “Hiçbiri yasadışı olmasa bile, hepsi gerçekten aşağılayıcı yorumlar içeriyor. Allison verdiği röportajların birinde sırıkla atlama ve diğer tüm şeyler için çok çalıştım ve emek harcadım ama görüyorum ki neredeyse hiçbirinin bir önemi yok gibi. . Bunu kimse görmüyor ve hiçkimse beni anlamıyor. ” Dedi.

Devreye Girmek

Devreye Girmek

Durumu Vurgulamak

CBS ayrıca bu duruma müdahale etmeyi seçti ve internetin insanları, özellikle gençleri ve istekleri olsun ya da olmasın halka açık bir şekilde cinsel bir obje haline getirdiği meydana gelebilecek tehlikelerin nelere olduğunu vurgulayan bir yazı yayınladı. Alman sitesi Der Spiegel ayrıca Allison Stokke’nin nasıl ” kendi iradesine karşı bir seks sembolü” haline geldiğini yazdı. İnsanların dikkatini çekmişti, ancak “erkek izleyici” nin bu algısını değiştirmesi zaman alacaktı. Hiç değilse bu da bir şeydi.

Durumu Vurgulamak

Durumu Vurgulamak

Paranoya

Sonunda, Allison Stokke’nin gördüğü sürekli ilginin psikolojik etkileri ortaya çıkmaya başlamıştı ve bu konuda destek almaya başlamıştı. Stokke, görünüşünün ”ürkütücü ve biraz korkutucu” olduğunu düşündüğünü itiraf etti. Dahası, bu kadar yoğun ilgi, Allison’ın titiz davranmasına ve kapıları arkasından kilitlemesine ve aslında kapı kilitli olmasına rağmen iki kez kontrol etmesine sebep oldu.

Paranoya

Paranoya

Önündeki Savaş

Allison, önündeki yolun uzun ve zorlu bir yol olacağı çok belliydi. Çevresindeki herkesin atletizmine odaklanmayacağını, görünüşünün çoğu zaman başarısını gölgede bırakacağını fark etti. Belki daha da fazlasını. Allison Stokke isminin internet üzerinde bir milyondan fazla aranması uzun sürmedi ve görünümüyle ilgili yorum yapan birçok web sitesi açıldı. Şimdi ve gelecekte karşılaştığı savaş buydu. Etrafta dolaşmak artık onun için çok zordu.

Önündeki Savaş

Önündeki Savaş

Üniversite Hayatı

Allison Stokke’nin parçası olduğu herhangi bir atletizm yarışması, bir grup fotoğrafçının orada olacağı anlamına geliyordu. Profesyonel olanlar veya “hayranları” olup olmadıklarını bilmediği kişiler. Bu, internet sayesinde edindiği şöhretinin devam etmesine neden oldu, görünürde bu ilginin bir sonu yok gibi görünüyordu. Ancak Allison, bunu umursamaması ve kendi hayatını istediği gibi yaşaması gerektiğinin farkındaydı, aksi takdirde istediği şeyleri hiçbir zaman yapma fırsatı olmayacaktı. Kendini bu yolda adaması ve sıkı çalışması sayesinde Stokke, Berkeley’deki California Üniversitesi’nde sosyoloji okumak için atletik burs kazandı.

Üniversite Hayatı

Üniversite Hayatı

Rekor Üstüne Rekor

Stokke, California Golden Bears ile ilk yılında birçok yarışmaya katıldı. Özellikle birinci sınıf sporcusu olmasına rağmen okul rekorunu kırdığında kolej atletizm takımı için oldukça etkileyici! Sadece açık hava aktivitelerinde değil, iç mekanlarda da olsa. Stokke, 4 metrelik şaşırtıcı bir sırık attı.

Rekor Üstüne Rekor

Rekor Üstüne Rekor

Buluşmalar

Aynı sezon Stokke, Pac-10 Konferansı ve Mountain Pacific Sports Federation (MPSF) bölgesel yarışmalarda yer aldı. Bir kez daha “takipçileri” ortaya çıktı, bazıları ona tezahürat yaptı, bazıları ise belirli açılardan daha iyi fotoğraflar çekmek için stratejik yerlerde durmayı tercih etti. Stokke ilgiden açık ve net bir şekilde rahatsız olmuştu, ancak mümkün olabildiğince normal karşılamaya çalıştı.

Buluşmalar

Buluşmalar

İkinci Yıl

İkinci yılında, sırıkla atlama koçu ve UCLA’da 5 kez All-American olan Scott Slover. Slover, Stokke’ye düşündüğünden daha fazlasını öğretti, yönlendirmesi sayesinde Pac-10 Şampiyonasında 8. ve MPSF Salon Şampiyonasında 7. sırada bitirdi. Her sırıkla atlama yarışması Stokke’nin rekorlar kırması için yeni bir meydan okuma ve yeni bir sahne anlamına geliyordu, diğer bir yandan da “hayranların” fotoğraf çekmesi için daha fazla fırsat anlamına geliyordu.

İkinci Yıl

İkinci Yıl

Üçüncü Yıl

Berkeley’deki üçüncü yılı, konferansına Pac-10 ve MPSF düzeyinde tüm akademik onurları elde etmişti bile. Ayrıca ABD Atletizm ve Kros Koçları Derneği tarafından akademik olarak onurlandırıldı. Stokke, hayatının bu noktasında hem sahada hem de saha dışında onu takip eden “hayranlara” artık alışmıştı. Daha da fazla onun adına hayran web sitesi açıldı, bazıları ilerlemesini desteklediklerini iddia ederken, çoğu kişi bu yolları birilerini kandırmak için bir fırsat olarak kullanmaya çalıştı.

Üçüncü Yıl

Üçüncü Yıl

Devam Etmek

Üniversitenin son yılında, Stokke daha önceki senelere göre daha iyi başarılar elde edemedi. Pac-10 Şampiyonasında 8. oldu ve bölgeselde turnuvada sadece iki kez hedefi tutturması sebebiyle ile NCAA Şampiyonası için olan gereklilikleri sağlayamamış oldu. Ancak bunların hiçbiri “hayranlarını” şaşırtmadı, sadece onun görünüşü hakkında konuşmaya devam ettiler, ne başarılarından ne eksikliklerinden bahsetmiyorlardı.

Devam Etmek

Devam Etmek

Reklam