Najinteligentniejsze rasy psów na świecie

Opublikowano 07/12/2020
Reklama

Jeśli chodzi o ranking najbardziej inteligentnych ras psów na świecie, ludzie będą się zawsze kłócić, sądząc, że ich pies jest najmądrzejszy! American Kennel Club, organizacja regulująca prawa dotyczące ras psów, uznaje 190 ras. Ponieważ istnieje wiele rodzajów ras, oczywiste jest, że ich poziom intelektu i różnych zdolności się różnią. Niektóre rasy mają bardzo dobry zmysł węchu, a inne bardzo dobrze się komunikują, jeszcze inne bardzo dobre w wykonywaniu poleceń. Trenerzy psów i weterynarze pomogli nam przygotować listę najmądrzejszych ras psów na świecie. Ułożona jest zgodnie z rosnącym poziomem ich inteligencji.

Berneński pies pasterski

Psy tej rasy są dość duże. Przeciętny dorosły berneński pies pasterski waży około 45 kg, co czyni go grożnie wyglądającym. W przeciwieństwie do tego, co myśli większość ludzi,są psami dość inteligentnymi. Potrzebują dużo ruchu, więc jeśli masz ogromną przestrzeń, psy te będą dla Ciebie idealne. Psy te dobrze sobie radzą na zewnątrz dzięki sprytowi i grubej sierści. Znane są również jako „Bernerki” i są łagodną rasą, również w przypadku dzieci. Bernerki przywiązują się do jednego członka rodziny bardziej niż do drugiego, więc bądź przygotowany na pytania: „Mamo, dlaczego Champ lubi tatę bardziej niż mnie?”

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 06.58.35

Berneński pies pasterski

Owczarek staroangielski

Te urocze psy słyną z twarzy w pełni pokrytej futrem. Można by pomyśleć, że nie mają oczu. Mają tak futrzane ciała, sprawiając, że zdają się być naprawdę pulchne. Nie daj się jednak zwieść myśleniu, że te psy to po prostu duże poduszki. Są znane z bardzo dobrego wykonywania poleceń gdyż hodowano je w stadach zwierząt w gospodarstwach. Chociaż dla nich najlepszym domem jest wieś, mogą równieź dobrze sobie radzić w środowisku miejskim, ale tylko jeśli są odpowiednio przeszkoleni.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 06.59.57

Owczarek staroangielski

Border Collie

Owczarki i psy rasy Border Collie są dość podobne do siebie pod względem inteligencji. Jednak ich osobowości bardzo się różnią. Collie są znane z hałaśliwego charakteru i w tym przypadku ich inteligencja nie zawsze jest dobrą rzeczą. Są tak niezależnymi myślicielami, że czasami nie słuchają poleceń podczas treningu. Zawsze jednak możesz polegać na tych psach, a ich twarda natura pomaga im łatwo zakończyć zadaną pracę. Są też niesamowitymi komapanam domowymi, ponieważ mają serdeczną naturę. Ale ostrzegamy, są dość energiczne, więc jeśli chcesz wychować Collie, musisz prowadzić aktywny tryb życia. Możesz zobaczyć psa Border Collie w My Three Sons, programie telewizyjnym z lat 60. XX wieku.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 07.28.39

Border Collie

Jack Russel Terrier

Jack Russel Terriery mają złą sławę ze względu na swoje podejście. Prawie wszyscy hodowcy chwalą je za ich odwagę, zdolności sportowe, inteligencję i zwinność. Fani serialu Frasier wiedzą na pewno, że pies Eddie na wystawie to Jack Russell. Te urocze małe psy mogą być dobrymi aktorami, ponieważ dobrze reagują na polecenia i są bardzo głośne. Mimo że są małe potrzebują dużo ruchu, a więc świetnie nadają się dla rodziny z dziećmi.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 07.33.08

Jack Russell Terrier

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Piękno i wyjątkowość Wyżłów weimarskich to powody, dla których są atrakcyjną rasą. Ten niemiecki pies jest hodowany specjalnie na polowania, ponieważ uczy się szybko i jest całkiem dobry w wyszukiwaniu rzeczy, a także wykonuje inne zadania potrzebne podczas polowania. Psy te są dobrze znane ze względu na swoją wytrzymałość fizyczną, siłę, wytrzymałość i dobry instynkt. Więc bez kotów, proszę! Psy te mogą stać się sympatycznymi zwierzakami, które będą wspaniałymi kumplami.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 07.36.14

Wyżeł weimarski krótkowłosy

Angielski Spaniel Springer

Te psy są często obecne w sztuce ze względu na ich jedyne w swoim rodzaju piękno i urzekający wygląd. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie Angielski Spaniel stał się ulubionym psem Ameryki. Psy te mają dwie osobowości: jedna to myśliwy, a druga to słodki członek rodziny. Są bardzo bystre, dzięki czemu nadają się idealnie jako towarzysze polowań. Ponadto są niezwykle serdeczne co sprawia, że są idealnymi zwierzętami dla rodzin.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 07.53.04

Angielski Spaniel Springer

Pembroke Welsh Corgi

Corgi jest rasą znaną z Buckingham Palace. Być może zastanawia cię, czemu Królowa Anglii wybrała właśnie tę rasę psów. Po pierwsze, psy te są dość łatwe do trenowania, ponieważ latwo się uczą i są z natury inteligentne. Można je również wyszkolić tak, żeby szczekały tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Są również świetnymi stróżami, ponieważ są czujne. Oprócz tego są dobrymi pasterzami. Niektórzy uważają, że są to małe psy, ale w rzeczywistości są po prostu krótsze. Corgi świetne zachowują się z dziećmi i innymi zwierzętami. Zawsze będą też starały się zwrócić twoją uwagę

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 07.58.18

Pembroke Welsh Corgi

Seter irlandzki

Setery irlandzkie są dobre w polowaniach dzięki czemu są dobrym towarzyszem dla myśliwych. Te psy z rudym ubarwieniem są również znane, ponieważ potrafią łapać ptaki z ustami wywierającymi tylko wystarczający nacisk, aby mogły przynieść je do myśliwego, nie raniąc ich. To psy bardzo mądre, posłuszne i lojalne wobec swoich właścicieli. Są nawet wybierane jako psy do terapii w szpitalach i szkołach. Są też dobrymi rodzinnymi zwierzętami a więc świetne dla rodziny z dziećmi.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 08.05.10

Seter irlandzki

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Jak wskazuje ich nazwa, są psami niemieckimi krótkowłosymi. Mają niesamowitą zdolność rozpoznawania swoich celów, co czyni ich idealnymi towarzyszami do polowań. Zwykle przyjmują postawę “do przodu” i czasami podnoszą łapę, jeśli wykonują swoją „wskazującą pozycję”. Ta rasa jest dość energiczna, uwielbia biegać i ćwiczyć. Jeśli jednak nie zostaną odpowiednio przeszkolone, mogą stać się psotne, tak więc jeśli zdecydujesz się na tego psa musisz pamiętać o wyszkoleniu. Zresztą naszym zdaniem każdy pies powinien przejść szkolenie.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 08.11.11


Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Alaskan Husky

Za każdym razem, gdy przychodzi Ci na myśl jazda na sankach, prawdopodobnie od razu myślisz o Alaskan Husky. Ta rasa psa jest dobrze dostosowana do chłodnych dni i może żyć w lodowatym i śnieżnym klimacie. Mają mentalność stada wilków, a ich rodzina jest ich psim zespołem. Te psy mają bardzo sprytny komunikowania się ze sobą, a sporty grupowe zdecydowanie pomagają im je doskonalić. Alaskan Husky są efektem krzyżujących się husky europejskich, takich jak Siberian Husky.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 08.13.36

Alaskan Husky

Husky syberyjskie

Siberian Husky i Alaskan Husky są dość podobne. Możesz zobaczyć, jak są mądre dzięki temu, jak zostały zmieszane z innymi psami. Z powodu krzyżowania niektóre rasy tej odmiany mają taką samą genetykę jak wilk taymyr z Azji Północnej, które jest już obecnie wymarły. Husky syberyjskie są bardzo niezależne, co oznacza, że ​​tak naprawdę nie są z natury bardzo opiekuńcze i nie nadają się na psy stróżujące. Lubią też samotność przez większość czasu,co oznacza, że ​​wolą być same na zewnątrz na śniegu lub na ziemi niż siedzieć z tobą na kanapie.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 08.18.12

Husky syberyjskie

Alaskan Malamute

Kolejną rasą przeznaczoną do chłodniejszych klimatów jest Alaskan Malamute. Ale zamiast ciągnąć sanki, są bardziej odpowiednie jako rodzinne zwierzęta domowe. Mają dużą i puszystą budowe. Te psy też kochają dzieci, dzięki czemu są idealne jako psy rodzinne. Poza tym są dość lojalne i inteligentne. Alaskan Husky, Siberian Husky i Alaskan Malamute mają podobny genetykę, dlatego też wyglądają bardzo do siebie podobnie. Co ciekawe ta rasa psów prawie wyginęła, ale udało się ją uratowac.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 08.26.01

Alaskan Malamute

Collie

Collie są dość znane dzięki filmowej Lassie – programowi telewizyjnemu z lat 50. XX wieku. Lassie, Collie w serialu, była mądra i potrafiła bardzo dobrze komunikować niebezpieczeństwo, pomagając wielu ludziom w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Film rzeczywiście wykonał świetną robotę, przedstawiając cechy tej rasy, pokazując, jak bardzo inteligentne są i nadają się do szkolenia. Mogą być świetnym zwierzakiem dla całej rodziny i bawić się przez cały dzień bez oznak zmęczenia, gdyż są w doskonałej kondycji fizycznej. Collie są również zmotywowane do pracy i lojalne.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 14.37.52

Collie

Chesapeake Bay Retriever

„Pies kaczka Atlantyku” lub Chesapeake Bay Retriever to rasa hodowana w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w rejonie zatoki Chesapeake. Rasa jest dość niesamowita gdyż łatwo tym psom znaleść gdzie spadł ptak po strzale. Potrafią to ze względu na niespotykaną u psów inteligencję i zmysły. Bywają też bardzo rozszczekane, kiedy są podekscytowane, jak równieź mogą kwestionować autorytet swojego wlaściciela. Ale są również przyjazne i można nawet zobaczyć, jak się uśmiechają, gdy obnażają zęby!

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 14.44.57

Chesapeake Bay Retriever

Owczarek Australijski

Jak na ironię, owczarki australijskie w rzeczywistości nie pochodzą z Australii, ale z rancza kalifornijskiego. Są psami pasterskimi, często można je zobaczyć jak „wypasają” zwierzęta, i kiedy bawią się z dziećmi. Są silne, lojalne i mądre, ale czasami potrafią też być uparte. Próbują nawet rzucać wyzwania swoim właścicielom, by stać się panem domu. Jeśli lubisz uczyć swojego psa nowych sztuczek, z przyjemnością będziesz uczyć tę rasę, ponieważ są one zawsze chętne do nowych gier i sztuczek. Przekonasz się, że są również chętnymi uczniami i zawsze są pełne energii. Jeśli lubisz piesze wędrówki, owczarki australijskie są dla Ciebie idealnym towarzyszem, ponieważ mają dużą wytrzymałość na długie wędrówki.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 14.47.49

Owczarek Australijski

Bernardyn

Możesz kojarzyć rasę Bernardyn z serii filmów o Beethovenie z końca lat 90. Nie wyglądają tak głupiutko, jak niektóre psy w serialach komediowych, ale nie są też przerażające ani agresywne, jak psy, które zwykle widujemy w thrillerach. Psy te zostały wyhodowane w Szwajcarii jako psy górskie. Niektórzy nazywają je nawet słodkie giganty ze względu na ich ogromny rozmiar oraz słodką i spokojną osobowość. Jednak, podobnie jak inne duże psy, muszą być odpowiednio przeszkolone w zakresie zachowań do ludźi i innych zwierząt, aby uniknąć u nich napadów strachu lub agresji.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 14.55.38

Bernardyn

Akita Inu

Mówi się, że Helen Keller przyniosła pierwszą Akita Inu w USA. W 1938 r. Otrzymała dwie z nich od rządu japońskiego w prezencie. Po roku stały się standardem na wystawach w Stanach Zjednoczonych. Akity są znane z tego, że są dobrymi psami rodzinnymi i są bardzo inteligentne i miłe. Mogą być jednak podejrzliwi wobec innych ludzi i mogą nie ufać wielu, jeśli nie wszystkim nieznajomym. Właśnie dlatego te psy nie będą łatwo oszukać, by robić to, czego nie chcą. Pomimo tego, że psy te są bardzo dobrze wyszkolone, mogą z łatwością ignorować polecenia, które uznają za niesprawiedliwe lub nieprzystosowane. Wygląda na to, że masz w domu kolejnego nastolatka!

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 14.58.53

Akita Inu

Seter angielski

Wysoki intelekt setera angielskiego przypisuje się głównie wieloletniemu towarzystwu ludzi i polowaniom. Psy te są hodowane i trenowane do polowania na lisy przy użyciu ich wysokiej inteligencji i wyostrzonych zmysłów, aby wyśledzić swoją małą zdobycz. Są również znane z tego, że są energiczne i przyjazne wobec ludzi. Rozwijają się także tam, gdzie zwracają na siebie uwagę i gdzie mogą w pełni wyrazić swoją figlarną naturę. Chociaż czasami potrafią być uparte i psotne, Setery angielskie są również znano z tego, że są gentelmenami z natury.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.06.45

Seter angielski

Dog niemiecki

Dog niemiecki jest jedną z największych ras psów na świecie. Mają jednak coś więcej niż ogromny rozmiar. Nie są po prostu ogromne, mają także wysoką inteligencję. Te psy są bardzo mądre. Znane są również z lojalności i opiekuńczości wobec swoich właścicieli. Znanym przykładem filmowym doga niemieckiego jest Scooby Doo. Są podobne do Bernardynów, ponieważ są również łagodnymi gigantami. Możnaby się spodziewać, że pies tej wielkości musi się dużo ruszać, ale ta rasa jest tak naprawdę kochająca kanapę i jest nazywana „największym na świecie psem kanapowym”. Chociaż z pewnością psy te kochają dużą przestrzeń w wielkim domu, czują się również wygodnie w małej przestrzeni mieszkalnej.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.12.49

Dog niemiecki

Brittany

To rasa psów o wysokim intelekcie i dużej energii. Były one hodowane do polowań. Są znane z tego, że łatwo je trenować jak również ze swojej słodkiej natury. Rozkwitają na zawodach sportowych i są niezwykle posłuszne, ponieważ uwielbiają biegać i wykonywać różne zadania. I robią to z przyjemnością. Te psy są również bardzo wrażliwe i muszą nauczyć się żyć pośród rodziny w młodym wieku, gdyż w przeciwnym razie staną się bardzo nieśmiałe.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.17.44

Brittany

Australijski pies pasterski

Australijski pies pasterski i owczarek australijski wyglądają do siebie bardzo podobnie. Psy te są bardzo posłuszne ponieważ są dość lojalne i bardzo bystre. Australijskie psy pasterskie są przeznaczone do zajęć wymagających umiejętności sportowych, wytrzymałości i szybkiego myślenia. Są również bardzo dobrymi ranczerami, ponieważ mają niezrównaną zdolność do hodowli bydła. Lubią wykonywać zadania ale równieź bez powodu mogą łatwo niszczyć. Musisz odpowiednio przeszkolić te psy! Psy te są również bardzo potrzebne, a właściciele muszą stale i konsekwentnie z nimi współdziałać.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.21.39

Australijski pies pasterski

Rottweiler

Rottweilery mogą wyglądać bardzo przerażająco, ale ta rasa jest w rzeczywistości bardzo inteligentna i delikatna. Jednak nigdy nie krzywdź ich rodziny, ponieważ mogą być wyjątkowo obronne względem ludzi, których kochają. Psy te są często używane jako psy do pracy, ponieważ są znane ze swojej miłości do ludzi. Stinky, Rottweiler, uratował mężczyznę, który walczył z zespołem stresu pourazowego, okazując bezwarunkową miłość do swojego właściciela. Stinky wygrał nawet tytuł psa roku i został wystawiony w Galerii Sław Zwierząt Purina w 2011 roku za swoje osiągnięcia.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.28.17

Rottweiler

Papillon

Te psy to jedna z najmądrzejszych ras psów-zabawek na świecie. Ta słodka rasa jest bardzo lojalna, posłuszna i zdeterminowana. Chociaż są małe, są dość energiczne i często wymagają dużo spacerów i uwagi. Są dobrymi strażnikami, którzy mogą natychmiast zaalarmować właścicieli o podejrzanych zajściach lub osobach, ponieważ te maluchy szczekają niezwykle głośno. Ta rasa jest jedną z najmniejszych na świecie, jest połączeniem szpica i spaniela. Jest też jedną z najstarszych w Europie.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.31.25


Papillon

Doberman

Doberman – rasa psa zaliczana do grupy pinczerów. Krajem pochodzenia tej rasy są Niemcy. Doberman jest jednym z najczęstszych wyborów wśród ras psów dla wojska i policji. Ich obronny charakter może czasami powodować, że są dość agresywne, ale zwykle są dobre i bardzo słodkie do ludzi. Rasa Doberman ma własną wyjątkową osobowość, która jest dość szczególna na tle innych ras psów. Doberman to urodzony stróż. Jest psem o zrównoważonym, silnym charakterze. Mimo swego temperamentu i ruchliwości potrafi zachować spokój.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.36.23

Doberman

Owczarek Szetlandzki

Owczarek szetlandzki może z wyglądu przypominać Collie, ale nie ma takich samych zdolności intelektualnych. Owczarki szetlandzkie są o wiele bardziej inteligentne i zwinne niż Owczarki Collie. Często nazywane są mini Collie, ale nie jest to ta sama rasa! Owczarki szetlandzkie łączą w sobie inteligencję i siłę. Podobnie jak inne psy pasterskie, mają one podobne cechy do Collie i psów pasterskich. Ta niesamowita rasa jest również łatwa do wyszkolenia i bardzo posłuszna. Początkowo były hodowane, aby przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych. Dlatego mają ciepłą, długowłosą sierść.

Zrzut Ekranu 2020 06 29 O 15.41.21

Owczarek Szetlandzki

Reklama