Jak pleśń wpływa na twoje ciało
Prawdopodobnie kiedyś zdarzyło ci się zjeść pleśń w przeszłości. Jeśli nie to spróbuj to sobie wyobrazić: gryziesz zapakowaną kanapkę i zauważasz kilka rozmytych zielonych plam na chlebie. Jedzenie jest już w ustach a ty zdajesz sobie sprawę, że jest na nim pleśń! Obrzydliwe – wiemy. W tym momencie prawdopodobnie będziesz się zastanawiać, co ta pleśń zrobi z twoim ciałem. Czy będziesz cierpieć z powodu zatrucia pokarmowego? Umrzesz? Jak zareaguje na to Twoje ciało? Odpowiedź na te pytania zaskoczą Cię a my odpowiemy poniżej na wszystkie twoje pytania!

Jak pleśń wpływa na twoje ciało
Występuje częściej niż myślisz
Prawda jest taka, że pleśń jest bardziej powszechna niż sobie możesz wyobrazić. Posłuchajmy specjalistów z organizacji ds. Kontroli Żywności i Bezpieczeństwa Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Pracownicy organizacji tłumaczą, że: „Pleśnie to mikroskopijne grzyby żyjące na materii roślinnej lub zwierzęcej. Nikt nie wie, ile gatunków [ich] istnieje, ale szacunki wahają się od dziesiątek tysięcy do 300 000 lub więcej. ”Czy nie uważacie, że to bardzo ciekawe?

Występuje częściej niż myślisz
Idealne warunki dla rozwoju pleśni
„Większość [pleśni] to organizmy nitkowate – a wytwarzanie ich zarodników jest charakterystyczne dla grzybów w ogóle” – tłumaczą badacze na stronie internetowej organizacji: „Te zarodniki mogą być przenoszone drogą powietrzną, wodną lub z owadami”. Pleśń ma tendencję do pojawiania się i wzrostu, gdy otoczenie jest ciepłe i wilgotne. Może mieć również różne kształty i rozmiary. Zwykle wzbudza wielki obrzydzenie i strach co jest oczywiście jak najbardziej zrozumiałe.

Idealne warunki dla rozwoju pleśni
Nie zawsze taka sama
Nie należy oczekiwać, że pleśń będzie wyglądać tak samo na jedzeniu przez cały czas. Może być czarna, szara, zielona, biała, żółta, “zakurzona” lub taka jakby włochata. W 2020 roku specjalistka medycyny do spraw pleśni dr Carla Gervasio powiedziała magazynowi Shape, że zarodniki pleśni rosną nie tylko na żywności. Na przykład mogą również występować w powietrzu i na blatach kuchennych. Nie tylko to – mogą nawet też tworzyć się na gąbkach używanych do mycia naczyń! Czy miałeś o tym w ogóle pojęcie?

Nie zawsze taka sama
Przychodzi na myśl zepsute jedzenie
Jesteśmy przekonani, że oczekujesz bytowania pleśni na jadalnych produktach. W końcu większość ludzi kojarzy pleśń z zepsutym jedzeniem. Dobrze jest sprawdzić, czy Twój produkt spożywczy jest trwały, częściowo psujący się lub nietrwały. To dobry sposób, aby dowiedzieć się, czy po pewnym czasie nadal produkty będą nadawać się do spożycia.Nie warto kupować produktów które są nietrwałe i łatwo osadzi się na nich pleśń.

Przychodzi na myśl zepsute jedzenie
Różnica między nimi
Łatwo psujące się produkty to ryby, mleko, owoce, mięso i niektóre warzywa. Psują się w mgnieniu oka, chyba że są odpowiednio przechowywane – najlepiej hemetycznie. Z drugiej strony mamy półtrwałe produkty, takie jak marchew, jajka, cebula, fasola i ziemniaki. Będą nadawały się do jedzenia przez kilka tygodni. Jeśli będą przechowywane w chłodnym i suchym miejscu to na pewno wystarczą na dłużej. Wreszcie mamy produkty, które nie psują się naprawdę długo, takie jak zboża i orzechy, które mogą być spożyte jeszcze dłużej.

Różnica między nimi
Nie gotuj zgniłej żywności
Próby gotowania zepsutej żywności nie jest dobrym pomysłem. Istnieje duża szansa, że będzie to niebezpieczne dla twojego zdrowia. Produkt przechodzi przemiany fizyczne i chemiczne pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak ciepło, powietrze, światło i wilgoć. Te warunki sprawiają, że artykuł spożywczy jest idealnym miejscem do rozwoju mikroorganizmów. Pamiętaj zdrowie twoje i twojej rodziny jest najważniejsze. Pamiętaj o tym.

Nie gotuj zgniłej żywności
Obecność chemicznych środków konserwujących
Jest to bardzo niezdrowe gdy żywność się psuje ale równie często co w sobie zawiera żeby się nie zepsuć. Aby przedłużyć żywotność tych produktów artykuły spożywcze często zawierają chemiczne środki konserwujące. Pomagają zapewnić, że Twoje jedzenie pozostanie w najlepszym możliwym stanie. Co więcej, sprawia, że potrawy przez długi czas wydają się jeszcze bardziej świeże. Ale tak jak wspomnieliśmy powyżej nie oznacza to, że takie środki chemiczne są zdrowe. Raczej nie – uważaj również na to.

Obecność chemicznych środków konserwujących
Jak oni pracują
Lista chemicznych konserwantów obejmuje przeciwutleniacze, takie jak butylowany hydroksytoluen. Pomaga to spowolnić proces degradacji tłustej żywności, takiej jak margaryna. Zapobiega jełczeniu tych artykułów spożywczych. Istnieją również środki nawilżające, które pochłaniają wodę w wiórkach kokosowych i tym podobnych. Działają dobrze, aby zapewnić spójność zawartości wilgoci na produktach. Pamiętaj – zawsze czytaj etykiety na produktach i jeśli czegoś nie rozumiesz to sprawdź co się kryje pod nazwami.

Jak oni pracują
Antybiotyki i leki przeciwgrzybicze
Oprócz tego dodaje się do żywności również antybiotyki. Obejmuje to tetracykliny, które zapobiegają rozwojowi złych bakterii u kurczaków, ryb i konserw. W przeciwnym razie przy konsumpcji jest duża szansa, że zachorujesz. W celu zahamowania rozwoju pleśni stosuje się również środki przeciwgrzybicze. Mają propionian sodu i kwas sorbinowy. Zazwyczaj dodaje się je do sera, chleba, owoców i soków owocowych. Także pamiętaj – jesteś tym co jesz i tym się zawsze trzeba kierować.

Antybiotyki i leki przeciwgrzybicze
Ze względów estetycznych
Istnieją również środki konserwujące, które służą wyłącznie celom estetycznym. Ale to spotyka się z dużą krytyką od ludzi którzy dbają o zdrowie. Na przykład prosty azotyn i azotan sodu są używane w procesie peklowania mięsa, ponieważ hamują one rozwój bakterii, które mogą prowadzić do zatrucia jadem kiełbasianym. Wpływa on na stan wpływający na układ nerwowy. Substancje te są również używane i dodaje się je do szynek i boczku ale również po to by nadać im apetycznego różowawego koloru.

Ze względów estetycznych
Debata o konserwantach żywności
Przemysł spożywczy lubi argumentować, że ludzie nie kupowaliby wędlin, gdyby miały swoje naturalne brązowe ubarwienie. Wydałoby im się to kompletnie nieatrakcyjne. Ale są krytycy, którzy uważają, że współczesne standardy higieny i szeroka dostępność lodówek sprawiają, że nie ma potrzeby dodawania tych wszystkich konserwantów. Dużo ludzi dba teraz o jakość żywności – ważne jest dla nich aby żywność była eco i bez dodatkowych środków chemicznych. Jest to dla nich bardzo ważne bo wiedzą, że wpływa to na ich zdrowie.

Debata o konserwantach żywności
Istnieją znaki ostrzegawcze
Po czym możesz poznać, że produkt już się zepsuł? Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie daty przydatności do spożycia lub daty ważności na opakowaniu. Najlepiej unikać używania pokarmu którego termin przydatności już minął. Zdarza się, że produkty są już zepsute, mimo że data jeszcze nie minęła. Warto sprawdzić, czy kolor produktu też się nie zmienił a produkt wygląda tak samo. Biały chleb może zmienić kolor na zielony lub żółty, podczas gdy zielone warzywa mogą stać się czarne.

Istnieją znaki ostrzegawcze
Powstrzymaj się od jedzenia
Nie zapomnij sprawdzić czy produkty nie mają dziwnych zapachów. Jeśli śmierdzi brzydko lub inaczej, to oznacza, że jedzenie mogło zacząć gnić. Jest rzeczą oczywistą, że nie powinno się wtedy jeść tego produktu. Powinieneś także powstrzymać się od jedzenia śluzowatych lub lepkich produktów z jakąś powłoką na nich. Najlepiej unikać miękkich, poplamionych lub pomarszczonych owoców lub warzyw. Takie warzywa czy owoce są już ewidentnie zepsute.

Powstrzymaj się od jedzenia
Najlepszy sposób działania
Kiedy ludzie zauważają pleśń na jedzeniu zwykle zdarzają się dwie rzeczy. Po której jesteś stronie? Czy wycinasz zepsutą część chleba, a resztę jesz? A może identyfikujesz się z ludźmi, którzy wyrzucają wszystko, gdy jedna część produktu źle wygląda? Dowiemy się poniżej która strategia jest lepsza dla Twojego zdrowia. Prawda jest taka, że odpowiedź ma wiele wspólnego z rodzajem pożywienia. Poniżej odpowiemy na niektóre z twoich pytań. Czy jesteś ciekawy?

Najlepszy sposób działania
Przenikanie pożywienia
Zobaczmy, co na ten temat ma do powiedzenia Departament Rolnictwa i Inspekcji Żywności Stanów Zjednoczonych. Mówi się, że pleśń ma gałęzie i korzenie, które rozprzestrzeniają się jak nitki. Mogą one głęboko osadzić się w niektórych produktach spożywczych. Myśląc w ten sposób lepiej wyrzucić spleśniałe jedzenie. Jeśli naprawdę chcesz uniknąć marnowania żywności, pamiętaj, które produkty są nadal bezpieczne. Pod spodem ci podpowiemy co zrobić z jakim produktem, to bardzo ważne aby zachować zdrowie.

Przenikanie pożywienia
Mocniejsze jedzenie jest w porządku
USDA stwierdziło również, że twarde produkty spożywcze, takie jak warzywa, salami, niektóre owoce i twarde sery, są w porządku, nawet jeśli występuje już na nich pleśń. Wystarczy wyciąć cal wokół i poniżej spleśniałego miejsca. Po usunięciu spleśniałej cześci i wokól niej można jeść wszystko tak jak zwykle. Upewnij się, że nóż nie dotknął się ze spleśniała częścią, aby uniknąć jej rozprzestrzenienia się! To bardzoważne. Następnie przykryj jedzenie folią.

Mocniejsze jedzenie jest w porządku
Wysoki poziom wilgoci
Jednak prawdopodobnie powinieneś wyrzucić spleśniały chleb, ciasto i miękkie owoce, gdy tylko znajdziesz na którymś z tych produktów pleśń. Dotyczy to również konserw, niegotowanego mięsa, dżemów i jogurtów. Wszystkie są podobne pod tym jednym względem! Widzisz – te produkty spożywcze mają wyższy poziom wilgoci, więc toksyny pleśni mają tendencję do jeszcze dokładniejszego rozprzestrzeniania się. Pamiętaj o tym aby nie mieć problemów ze zdrowiem.

Wysoki poziom wilgoci
Chleb jest bardzo porowaty
Niektórzy uważają, że opiekanie chleba zabije bakterie i pleśń. Jednak USDA chce, abyś wiedział, że to nieprawda. Ponieważ chleb jest super porowaty, korzenie pleśni często wnikają głęboko. Gdy tylko znajdziesz pleśń na chlebie, po prostu wyrzuć ją do kosza. Nawet nie myśl o jedzeniu takiego chleba. Pamiętaj, że cały on powinien znaleść się w śmietniku. Część ludzi daje taki chleb ptakom – to również nie jest najlepszy pomysł jeśli nie chcesz żeby zwierzęta zachorowały.

Chleb jest bardzo porowaty
Zapobieganie jest kluczowe
Przede wszystkim dobrym pomysłem jest zapobieganie zepsuciu się żywności. Przede wszystkim wszystkie łatwo psujące się rzeczy trzymaj w lodówce. Oprócz tego należy również przykrywać jedzenie, gdy jest podawane na stół. Pamiętaj – nie powinno być odkryte dłużej niż dwie godziny. Na koniec należy zawsze upewnić się, że lodówka i szafki są zawsze czyste. Dbaj o czystość w kuchni ale także w lodówce i na wszystkich rzeczach używanych w kuchni. Czystość jest bardzo ważna.

Zapobieganie jest kluczowe
Tylko spowalnia
Nie zapominajmy, że pleśń rośnie na żywności w prawie każdym środowisku. Ma tendencję do rozprzestrzeniania się w ciepłych i wilgotnych miejscach w najszybszym tempie, ale stanie się to również w chłodniejszych miejscach. Oznacza to, że nie usuniesz pleśni tylko dlatego, że włożysz jedzenie do lodówki! To tylko spowolni proces jej rozprzestrzeniania się. Nie jest to jednak remedium na zastopowanie jej rozwoju. Pamiętajcie o tym – zdrowie jest najważneijsze.

Tylko spowalnia
W sklepie spożywczym
Istnieją również sposoby, aby temu zapobiec podczas zakupów artykułów spożywczych. USDA zaleca unikanie kupowania hurtowej ilości żywności na raz. Warto unikać kupowania obtłuczonych i przebarwionych owoców. W większości przypadków znaki wskazują, że skład komórkowy produktu spożywczego został w pewnym stopniu zaburzony. To sprawia, że jest to siedlisko dla rozwoju pleśni! Trzeba wolno i spokojnie robić zakupy aby wszystkie produkty były dobrej jakości.

W sklepie spożywczym
Nie umrzesz
Ale co masz zrobić, gdy na właśnie przygotowanej kanapce pojawi się pleśń? Eksperci twierdzą, że nie musisz się martwić, jeśli przypadkowo zjadłeś w ten sposób pleśń. W maju 2020 roku gastroenterolog dr Rudolph Bedford z Providence Saint John’s Health Centre powiedział: „Nie umrzesz od jedzenia pleśni”. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś być w stanie trawić pokarm z pleśnią, tak jak każdy inny rodzaj jedzenia. Jednak powinieneś być bardziej ostrożny, jeśli masz problemy z układem odpornościowym. Lepiej oczywiście nie jeść pleśni ale jak ci się zdarzy to nic się nie stanie.

Nie umrzesz
Raczej nie zachorujesz
Gastrolog powiedział, że po zjedzeniu pleśni możesz nie czuć się najlepiej. Ma to mniej wspólnego z toksynami, a więcej ze złym smakiem. Podzielił się z nami: „Żołądek to surowe środowisko, więc w większości przypadków większość bakterii i grzybów nie przeżyje. To bardzo rzadkie, że zachorujesz po spożyciu pleśni ”. Ale oczywiście wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia i czy nie jesteś bardzo wrażliwy.

Raczej nie zachorujesz
Mało prawdopodobne, ale możliwe
Nie można z powodu zjedzenia pleśni raczej zachorować. Ale powinieneś być trochę zaniepokojony, jeśli masz problem z chorym żołądkiem. Po pierwsze, w przypadku częstych wymiotów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Prawdopodobnie otrzymasz leki przeciw nudnościom lub tabletki wywołujące biegunkę w celu oczyszczenia układu pokarmowego. Ale nie martw się – nawet w takim wypadku na koniec wszystko będzie dobrze.

Mało prawdopodobne, ale możliwe