Evinizde Mutlaka Bulundurmanız Gereken Şifalı Besinler

Yayinlanma tarihi 04/16/2021
Reklam

Arı poleni

İnanılmaz bir iyileştirici özelliği olan arı poleni, çok eski zamanlardan beri tedavilerde kullanılmaktadır. Kansızlık probleminin önüne geçmek ya da kan şekeri dengesini sağlamak istiyorsanız, kullanacağınız en doğru şeylerden biridir. Yorgunluk gibi bir sorununuz varsa ya da damar hastalıklarıyla mücadele ediyorsanız da alternatif bir çözüm olabilir. Düzenli kullanım sonucunda kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Daha hızlı doyma hissini fark etmenizi sağlar ve uzun süre boyunca kendinizi doygun hissedersiniz. Bağışıklığın güçlenmesini, akciğerlerin temizlenmesini ve emziriyorsanız anne sütünüzün artmasını destekler ve kalitesini iyileştirir. Alerjiye ve cilt problemlerine karşı tercih edebileceğiniz bir üründür. Kısırlık ve prostat problemi için alternatif bir çözüm olduğu bilinmektedir.

Arı Poleni

Zencefil

Herkes tarafından çoğunlukla kış aylarında soğuk algınlığına karşı tüketilen zencefilin aslında bunun dışında birçok faydası vardır. İnanılmaz bir şifa deposu olna zencefil, birbirinden farklı hastalıkların tedavisi sırasında kullanılan alternatif bir çözümdür. Bazı kanser tedavilerinde, mide problemlerinde, ağrıları azaltmada kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı sırasında yaşanan boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmektedir. Bazı şuruplara tat vermesi için bile kullanılmaktadır. Muhteşem lif ve protein kaynağı olan bu ürün sabun ve şampuan gibi ürünlerin içine de konulmaktadır. Gaz sıkıntısına ve astıma karşı kullanılan bir üründür. Yararları saymakla bitmez!

Zencefil

Kurt Üzümü

Mutluluk meyvesi adıyla da bilinen kurt üzümü, birçok meyve sularında, salata ve pilavlara lezzet katması için kullanılabilir. Faydası saymakla bitmeyen bu ürün, uzmanlar tarafından sıkça önerilmekte ve her gün bir avuç kadar tüketilmesi önerilmektedir. Kanser riski oranını azaltır, hücre yenilenmesini sağlar, metabolizmayı hızlandırmak için kullanılır ve yaşlanmanın getirdiği bazı problemlerle daha geç karşılaşmanızı sağlar. Psikolojik problemlerin etkilerini azaltır ve kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar. Kabızlığa önlenmesinde ve doğurganlığı arttırdığı konusunda çalışmalar bulunmaktadır.

Kurt Üzümü

Pazı

Görünüşüyle ıspanağı andıran bu sebze salata ve yemeklerde kullanılmak üzere tercih edilmektedir. Çok pahalı olmamasına rağmen yüksek bir vitamin ve mineral deposudur. Diyabet, kansere karşı koruyuculuk sağlar. Zeytinyağlı yemek sevenlerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Düzenli tüketildiği takdirde hemoroide karşı yararlı olduğu söylenmektedir. Şişkinliğe karşı ve antioksidan olarak kullanılmaktadır. Kilo verme konusunda yardımcı, şekeri dengeler ve göz kaynaklı hastalıklarda fayda sağlar. Zengin folik asit kaynağı olan pazı, halsizlik konusunda da iyi bir doğal alternatiftir. Böbrek problemleri ve kansızlığa karşı iyi gelir. Enerjik olmanızı sağlar ve kalp krizi riskini azaltır.

Havuç

Günlük hayatımızda birçok yemeğimiz, salatamız ve içeceğimizin olmazsa olmazı havuç, A vitamini deposudur. Bu sayede göz hastalıklarına karşı sizi korur. Kanser karşı destek, kalp, beyin ve bağırsakların iyi olması konusunda yardımcıdır. Sağlıklı ve parlak bir cilt için sahip olmanız gereken A vitaminini havuçla doğal yollardan elde edebilirsiniz. Felç durumlarını ve kolestrol problemlerini azaltır. Kan basıncı dengesini sağlar, göğüs problemlerine karşı korur. Sindirimin kolaylaştırır, vücudun kuvvetlenmesini sağlar. Astım ve kronik öksürüklere iyi gelir. Anne sütünü arttırır, yaşlanmanın ciltteki etkilerini yavaşlatır.

Havuç

Zerdeçal

Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde faydaları saymakla bitmiyor! Köri baharatıyla ortaya çıkardığı aroma çok lezzetlidir. Uzak Doğu’da uzun yıllardan beri alternatif bir tedavi yöntemidir. Kurkumin, alzheimer hastalığı riskini azaltır. Sindirimin düzenlenmesi, enfeksiyona sebep olan hastalıklara , cilt problemlerine, diyabete, romatizma ve kas problemlerine iyi gelmektedir. Birçok kanser türünün tedavisinde ek olarak kullanılması tavsiye edilir. Aktioksidan açısından zengin bir besin olması sayesinde, kan basıncı problemi yaşayanlara ve karaciğer sorunlarında önerilmektedir. Bağışıklığı güçlendirir ve bunun dışında güzelik ürünleri ve ipek kumaşlarda ve deri boyamakta kullanılmaktadır.

Mercimek

Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki çeşidi olan mercimeğin, birçok faydası vardır. En çok çorba halinde tüketilen mercimek, protein ve mineral açısından oldukça zengindir. Ciltte oluşabilecek akneleri önler, kemiklerin güçlenmesini sağlar ve göz sağlığına destektir. Her gün tüketilen mercimek sizi birçok sağlık sorunundan korur. Yüksek lif içermesi sayesinde hamilelere önerilir ve kabızlığı engeller. Kas oranınızı arttırmaya yardımcıdır, kalp ile alakalı hastalıkların engellenmesinde destektir. Çinko, demir ve magnezyum açısından bir depo olan mercimeği doğal bir ilaç olarak görebiliriz. Saç sağlığı ve cilt güzelleşmesi konusunda tavsiye edilmektedir.

Mercimek

Avokado

Diyet listelerinde sıkça yer alan avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. Diyetlerde önerilen bir besin olması dışında, çok kuvvetli bir antioksidandır ve hızlı doygunluk hissine ulaşmanızı sağlar. Yağlı bir besin olmasına rağmen çok sağlıklıdır. Yağı sayesinde yemeklere lezzet katar. Kalp ve göz sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerdendir. Zengin bir potasyum kaynağıdır, hatta muzdan bile daha yüksek oranda potasyum içerir. K vitamini sayesinde cildi güzelleştirir. Bağışıklığınızı arttırır ve folik asit, C ve E vitamini açısından zengindir. Yetiştirilmesi oldukça zor olan bir besin olan avokado, Amerika’da son 15 yıldır en çok tüketilen ürünlerden biridir.

Avokado

Bitter Çikolata

Çikolatanın adını duymak bile bir mutluluk vermiyor mu? İçindeki salgıladığı hormon sayesinde mutluluk hissi oluşur. Beyin kanamasına karşı ve cilt hastalıklarına karşı korur. Kemik gelişimine destektir ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. İdrar sökücü olması çok bilinmeyen özelliklerinden biridir. Sakinleşmenizi ve rahatlamanızı sağlar. Kakao oranının ve cinsinin değişmesine göre çikolatanızın tadı da değişecektir. Çikolata ustalarına göre iyi bir çikolata yediğinizi ağızınızda erimesi gerekmektedir. Yağ yakımını konusunda da etkili olan bitter çikolata süper besinler arasında yer almaktadır.

Bitter Çikolata

Balkabağı

Tuzlu yemeklerden tatlılara kadar daha birçok yemek çeşidinde kullanılan balkabağı, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklığınızı arttırır. Rahat tuvalete çıkmanızı sağlar, hücre üretimini destekler ve göz sağlığınızı korur. Cildinizdeki kırışıklıklar sizi rahatsız ediyorsa ya da daha parlak olmasını istiyorsanız tercih edebileceğiniz bir besin. Uzun süre tok kalmanızı sağlayan balkabağı, bağırsak sorunlarına karşı korur. Omega 3, kalsiyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından oldukça zengindir. Metabolizmanızı hızlandırır, alerjik yapılı ciltlerin iyileştiği görülür. Hastalıklara karşı bağışıklığınızı arttırır, prostat olmanızı engeller. Balkabağının vitamin ve mineralleri en iyi şekilde koruyarak tüketebilmek için çok uzun süre ısıtılmamalıdır ve sadece tüketileceği zaman kabuğu çıkarılmalıdır.

Bal Kabağı

Cranberry (Turna yemişi)

Tadı dolayısıyla birçok kişinin sevdiği bu yemiş, aslında sayısız faydayı içerisinde barındırıyor. Detoks etkisi gösteren bu besin, toksinlerin atılmasında ve doğal idrar sökücü olacak şekilde kullanılmaktadır. Kan basıncını düzenler ve doğal bir antidepresan etkisine sahip olması sayesinde ruh sağlığı üzerinde de etkilidir. Vücuttaki varis oluşumunu engeller, kanseri önler ve diyabetin iyileşmesine yardımcı olur. Her haliyle tüketilen bu yemişin faydası saymakla bitmiyor. İçeceklerde de kullanılır ve karaciğerin korunmasında, böbrek yetmezliğinde ve kanı temizlemede önemli bir rol oynar. Damar sertleşmesini engeller, enfeksiyon yapabilecek hastalıklara karşı korur. Sakin ve rahatlamış olmanızı sağlar.

Cranberry (Turna yemişi)

Açai

Bir başka süper besin ise açai. Birçok faydası olan bu gıda özellikle Amazon yağmur ormanlarında yetişmektedir. En çok Brezilyalılar tarafından tüketilen bu besin, Brezilyalıların neden bu kadar zayıf olduğunu açıklamaktadır. Çok güzlü bir antioksidan olan açai, içerisinde sütten daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Süper meyve olarak bilinen açai, kabızlığı önler, bağışıklığı arttırır ve kasların güçlenmesini sağlar. Kilo vermek isteyelerinde sıkça tercih ettiği açai, beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlar ve vücuttaki şekerin dengelenmesini sağlar. Çikolataya benzer bir tadı vardır ve kozmetik alanında da bu ürün kullanılmaktadır.

Açai

Ançüez (Havyar)

Balık yumurtasına ançüez denir. Yaşlanma belirtilerini yok etmeye yarayan bu besin, kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılmaktadır. Cildi gençleştirme etkisi olan ançüez, kırışıklıkların azalmasını sağlar. Bu yüzden tam olarak bir cilt mucizesi olduğunu söyleyebiliriz. Yaraların hızlıca kapanmasını sağlar ve iyileştirir. Beyin gelişiminde etkileri olduğu görülen ançüez, oldukça yoğun protein deposuna sahiptir. Kasları güçlendirir ve kan şekerini dengeler. İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığına iyi gelir ve bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlar. Enfeksiyona karşı iyi gelen ançüez ayrıca kemikleri güçlendirir. Dişi mersin balığından ya da kırmızı somon balığından ançüezin içerisinde bolca mineral ve Omega 3 vardır.

Ançüez (Havyar)

Greçka (Karabuğday)

İçerisinde gluten olmaması sayesinde çölyak hastaları tarafından sıkça tüketilen bir besindir. Kansere karşı koruyucu olduğu söylenen karabuğdayın içerisinde yüksek oranda protein vardır, bu sebeple et yerine de yenilebilir. Uzun süre tokluk hissi verir, bunun nedeni ise içerisinde yüksek oranda lif olmasıdır. Kolesterolün dengelenmesinde ve içerdiği yüksek potasyum sayesinde tansiyonun dengelenmesinde etkin rol oynar. Açlık hissinin azalmasında ve kan şekerini dengeleme de yardımcı olur. İçerisinde aktioksidan olması, bağırsakların temizlenmesini sağlar, bu sayede kolon kanseri riskini azaltır. Saç ve tırnakların sağlıklı uzamasını sağlar. Ciltte kırışıklık oluşmasını engeller. Terleme problemi yaşayanlarında tercih ettiği bir besindir. Enfeksiyonların azalmasını sağlar ve diyabet riskini azaltır. Burun kanamanız varsa ona bile iyi gelmektedir.

Greçka (Karabuğday)

Rezene

İçerisinde bulunan mineral bakımından en yararlı bitkiler arasında yer alan rezene Türkiye’de çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor olmasına rağmen, sayısız faydası vardır.Yapraklarından çay yapılan rezenenin tohumları da çok faydalıdır. Sindirimin kolaylaşmasında ve bünyeyi güçlendirmesinin dışında antibiyotik etkisi de vardır. Kolesterolün dengelenmesinde, kansere karşı savaşma da oldukça etkilidir. Aktioksidan etkisi sayesinde şişkinlik hissediyorsanız ya da kilo vermek istiyorsanız size çok iyi gelecektir. Kan hücrelerinin sayısının artmasında ve akciğerleri temizleme konusunda oldukça iyidir. Kan basıncının düzenlenmesinde ve kalp sağlığı için çok önemli bir besindir. Ciltte yaşanan akne problemine ve siyah noktaların giderilmesini sağlar. Sağlıklı saç ve gözler için rezene tüketmenizi öneririz.

Rezene

Nar

Muhteşem bir doğal tedavi kaynağı olan narın sayılamayacak kadar çok faydasının yanı sıra ölümsüzlük ve bereket sembolü olmasıyla da bilinmektedir. Tadı ekşi veya tatlı olmasının dışında içinde yüzlerce parçası vardır ve genellikle çoğu kişi tarafından sevilir. Tüketildiğinde hemoraid, sindirim rahatsızlıkları, yanıkların tedavisi, kanserler, eklem ağrıları, kan problemleri, zatürre gibi hastalıklarla savaşmada yardımcı bir doğal besindir. Mide bozulmasında, tatlı ihtiyacında, ağız ve diş rahatsızlıklarının, grip ve öksürüğün giderilmesine yardımcıdır. Kalp sağlığının korunmasını sağlar. Cennet meyvesi olarak bilinen nar, damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda nar şerbeti yapıldığında tadı kadar sağlayacağı sayısız fayda da önemlidir. Halsizlik ve bayılma gibi sorunları olanlarda tercih etmesi gereken doğal bir çözümdür! Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar, yaşlanmayı engeller, güneşin zararlı etkilerinden sizi korur ,ve en önemlisi antioksidan özelliği sayesinde zayıflamanızı kolaylaştırır.

Nar

Sardalya

Sardalya balığı depresyon, hazımsızlık, iltihabi hastalıklar, kemiklerde güçsüzlük, kan şekerinin yüksek olması gibi pek çok probleme karşı size yardımcı olacak bir besindir. Yoğun bir protein kaynağı olan sardalya, iştahı bastırmaya da yardımcı olur. Balık türlerinden en temizidir, vitamin ve mineral deposu olarak bilinen bu süper besin antioksidan içeriği ve kansere karşı özellikleri olduğundan düzenli tüketildiği takdirde sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlar. Kılçıkları bile birçok besine göre daha faydalı olan sardalya tüketimi, cildinizi tazeler, yeniler ve canlanmasına yardımcı olur. Bu mucizevi balık, beyin fonksiyonlarını gelişmesinde etkilidir. Çok düşük kalorilidir olması sebebiyle de diyet listelerinde sıklıkla görebileceğiniz bir üründür, bu yüzden bol bol tüketilmesi önerilmektedir.

Sardalya

Karalahana

Sayısız faydası olan karalahana mucizevi bir besindir. Kanseri ve yaşlanma belirtilerinin oluşmasını engeller. Göz sağlığının, cildin ve kalbi korumada yardımcıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinleri atmada yardımcı olur ve bu sayede zayıflamanızı kolaylaştırır. Karalahana, A ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir, en sağlıklı gıdaların başında gelen bu mucizevi besinin neredeyse et kadar faydalı olduğu da söylenmektedir. Birçok yemek çeşidi olması rağmen hepsi birbirinden sağlıklı olan bu sebze birçok kişi tarafından sevilmektedir. Karalahananın ayrıca kan yapıcı özelliği olduğu da bilinmektedir. Karalahana aynı zamanda ülsere iyi gelir çünkü iç organlarda olan yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar. Karalahana için yapılan araştırmalar sırasında radyasyondan bile koruduğu iddaalar arasındadır.

Karalahana

Sarımsak

Kokusu nedeniyle günlük hayatta tüketilmek için çok tercih edilmeyen sarımsağın sayısız faydası bulunmaktadır. Damar tıkanıklığı, tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara karşı doğal bir koruyucudur. Çok uzun yıllardan beri en doğal antibiyotik olarak kullanılan bu süper besin, kanseri, Alzheimer’ı, yüksek tansiyonu, atardamar sağlığı, mide ve bağırsak hastalıklarının önlenmesinde, kalp sağlığını korunmasında, mantar tedavisinde kullanılmaktadır. İştah açıcı özelliği olan sarımsağın ayrıca kabızlığı da önlediği söylenir. Özellikle bir şey yemeden önce tüketilen sarımsaktaki besinleri mide, başka yiyeceklerle karıştırmadan kolayca sindirir. Vücuttaki bakterilerin temizlenmesinde etkili olan sarımsak, saç dökülmesini de azalmasını saç sağlığına iyi hale gelmesini sağlar.

Sarımsak

Kefir

Kefir çoğunlukla marketten kapalı kutularda satın aldığımız fakat uzmanların özellikle evde doğalını mayalayıp tüketmemizi önerdiği bir besindir. Sayısız faydası olan probiyotik süper gıdalar arasında yer almaktadır. Kolesterolün dengelenmesini sağlar, bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir, kolon kanserini önler, vücudumuzu toksinlerden arındırır, yağ yakımına yardımcı olur, böbrek hastalıklarından korur, mantara ve kalp sağlığının korunmasında yardımcıdır. Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarının tedavisinde doğal bir alternatif olarak kullanılır. Hücre ve cilt yenilenmesine destek olur, kırışıklıkların azalmasında, mide bozukluğuna iyi gelir, uyku problemlerini çözer, yoğun baş ağrıları için en iyi çözümlerden biri de kefirdir. Depresyon sürecinde de kefir mükemmel bir yardımcı olmaktadır. Kadınlarda regl dönemi ağrılarını azaltma da ve kansızlığa iyi gelir. Karaciğer hastalıklarını tedavisinde kullanılır.

Kefir

Portakal

C vitamini deposu olarak bilinen ve çoğumuzun sadece bu nedenle tükettiği, kış kahvaltılarının vazgeçilmez enerji içeceği olan portakal suyunun ana maddesi. Süper bir meyve olan portakal, aslında şu ana kadar hiç duymadığımız birçok faydaya sahiptir. Dünyada en çok tüketilen meyvelerden biri olan portakal; cilt, kozmetik, ilaç, temizlik, parfüm gibi farklı alanlarda da kullanılır. Özellikle bebeklerin ve gençlerin gelişiminde içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde muhteşem bir besindir. Portakal, bağırsak rahatsızlıklarını iyileşmesinde, vücuttan toksinleri atılmasında yardımcıdır, kemikleri ve kasları kuvvetlenmesini sağlar, şeker hastaları için de idealdir. Yorgunluk ve strese karşı tüketilmesi önerilen portakal, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır ve bu sayede kilo vermenizi kolaylaştırır. Cilt kırışıklıklarını ve yaşlanmayı önlediği söylenen portakal, aynı zamanda uzun ve parlak saçlara sahip olmak isteyenlerinde tüketmesini önerdiğimiz bir besin! Mevsim geçişlerinde vücut bağışıklığınızı korumak için harika bir meyvedir, C vitamini ihtiyacımızın neredeyse tamamını karşılamamızı sağlar.

Portakal

Asparagus (Kuşkonmaz)

Asparagus yani kuşkonmaz adıyla bilinen bu sebze son zamanların revaçta olan yiyeceklerindendir, tadı ve yararları saymakla bitmeyen müthiş bir gıdadır. Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar, idrar söktürücü özelliği vardır ve antioksidan özelliği sayesinde vücuttan toksinleri atmaya yardımcıdır, şişkinliği azaltır, zayıflamak isteyenlerin sıkça tüketebileceği bir sebzedir. Kalp dostu olduğu bilinir bu sebeple kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma da etkilidir. Alkali gıdalar olarak bildiğimiz gıdaların temelini kuşkonmaz oluşturur, bağırsakları temizler, romatizma ağrılılarını geçirmesini sağlar, kemikleri kuvvetlendirir ve eklemleri korumada yardımcıdır. Kanın temizlemesinde ve kanserle mücadelede fayda sağlayabilecek besinler arasındadır. Böbrek hastalıklarını iyileştirir, kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Şekeri dengelemeye yardımcıdır, ruh sağlığına faydalıdır, depresyondan uzak tutar. Kanseri için uygulanan kemoterapinin başarısını arttırmada rol oynar. Anne süt üretimini arttırdığı için annelerin ve anne adaylarının tüketilmesi önerilir. HIV ve MS tedavisinde de tüketimi tavsiye edilmektedir.

Asparagus (Kuşkonmaz)

İncir

Otantik hoş bir görüntüye sahip olan incir, iştah açar. Kurusu da tazesi de muhteşem, tatlı bir lezzettir. İncir; mineral, demir, fosfor, klor, A, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bağırsakları temizlemesini sağlar, idrar söktürücü özelliğine sahiptir, sindirime yardımcı olur ve kilo vermek isteyenlerin tüketebileceği yiyecekler arasında yer alır. Kemikleri güçlenmesinde, kanseri önlemeye yardımcıdır ve kolon kanserinin tedavisinde kullanılan besinlerden biridir. Vücut şekerini düzenleyerek kontrol altına alır, kalp hastalıklarıyla mücadelede ve kolesterolün dengelenmesi konusunda yardımcıdır. Bronşiti atlatmakta da yardımcı olur. Birçok hastalığa çare olan ve protein oranı çok yüksek bu şifalı meyve hafızanın güçlenmesini sağlar ve tatlı ihtiyacını giderilmesinde tercih edilmektedir. Saç köklerini güçlendirerek sağlıklı ve kuvvetli saçlara sahip olmanızı sağlar. Diyet yapanlar, kalorisi yüksek olduğu için özellikle tüketirken dikkatli olmalılar, vücut şekeriniz yükselmesine sebep olabilir.

İncir

Antep Fıstığı

Herkesin keyifle tüketmekten zevk aldığı kuruyemişlerden biri olan antep fıstığı tadının güzelliğinin yanında yararları sayesinde süper besin kategorisinde yer almaya hak kazanmıştır. Potasyum ve vitamin bakımından oldukça zengin olan antep fıstığı; akciğerin temizlenmesi sağlar, enfeksiyonları yok eder, göğüs ağrılarını iyileştirir, öksürüğün azalmasını, bedeni ve zihni güçlendirmeye yardımcı olur, vücuda enerji verir, yorgunluk hissinin azalmasını sağlar. Kandaki kolesterolü dengemesinde, kalp hastalıklarını ve böbrek ağrılarını azaltmada, bağırsakları temizlenmesinde etkin rol oynar, kansızlığın önlenmesinde faydalıdır, damar tıkanıklarının oluşmamasını sağlar. Düşük kalorili kuruyemişlerden olan antep fıstığı; vücut şekeri dengeler, gün boyu tok kalmanızı sağlar, vücudun yararlı yağ ihtiyacını karşılanması sağlar ve göz hastalıklarına çare olur. Kuru ciltler için nem sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Antep Fıstığı

Zeytinyağı

Zeytinyağı birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Sindirim sistemini kolaylaştırması yönünden en önemli besinlerden biri olarak gösterilir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan kötü hücreleri etkisiz hale getirilmesinde ve toksinlerin atılınması etkin rol oynar. Kemikleri kuvvetlendirir ve karaciğeri kurur. Kansızlık problemi yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür. Az miktarda kullanıldığında zeytinyağının oranı ayarlandığında hızlı yağ yakımını da sağladığından dolayı diyetlerde az miktarda kullanılması önerilir. “Sıvı altın” olarak adlandırılan zeytinyağı, kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Zeytinyağı saçlarınızı ve cildinizi besler, nemlendirir ve canlandırır. Kalp ve damar hastalıklarıyla savaşır, kolesterolü düşmesini sağlar, yaşlanmayı geciktirir, safra taşı oluşumunu da engeller. Kanserin birçok türüyle savaşır ve hücre zarını koruyucu etkiye sahiptir.

Zeytinyağı

Reklam