Bunları Yapan Kişilerin Yüksek Zekaya Sahip Olduğunu Anlayabilirsiniz

Yayinlanma tarihi 04/07/2021
Reklam

İnsanların zeki olduğunuzu düşünmesi her zaman gurur vericidir, ama gerçekten bir kişinin zeki olduğunu nasıl anlarsın? Öncelikle farklı zekâ türleri olduğu gerçeğinin altını çizelim. Genler, bilişsel yeteneklerimizde önemli bir faktör oynasa da aslında IQ’nuzu geliştirecek şeyler yapabilirsiniz. Doğal olarak meraklı bir zihniniz yoksa bile umutlarınız kaybolmasın. Ne derler bilirsiniz- yapana kadar numara yapın! Kendinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi görmek için bu listeye göz atın. Bunları zaten doğal olarak yapıyorsanız, kendinizle gurur duymalısınız!

Müzik Dersi Alma

Araştırmalar, geçmişte müzik dersi alan kişilerin IQ testinde daha yüksek puan aldığını göstermiştir. Bu gerçeğin avantajlarından yararlanmak için çocuklara 4-6 yaşlarında müziği tanıtmak idealdir. Şimdiye kadar, bilim adamları beyin aktivitesi ve müzik arasındaki bağlantıya bakarak umut verici sonuçlar ortaya çıkardılar. Henüz bir enstrümanı nasıl çalacağınızı bilmiyorsanız, belki de artık bir enstrüman alma zamanınız gelmiş olabilir!

Müzik Dersi Alma

Müzik Dersi Alma

En Büyük Kardeş

Gerçek şu ki, en büyük kardeşler genellikle az deneyimli meslektaşlarından bile daha kötüdür. Neyse ki aynı zamanda daha zeki olma eğilimindelerdir. Çocukken yetişkinlerden daha fazla ilgi görürler. Öte yandan, daha fazla sorumluluk üstlenirler ve küçük çocuklara bakarlar! Son olarak, yeni deneyimleri küçük kardeşlerden daha önce yaşarlar. Büyük kardeşler daha fazla hata yapma ve örnek olma eğilimindedirler.

En Büyük Kardeş

En Büyük Kardeş

Formda Kalanlar

Vücudunuzu sağlıklı tutarsanız, zihninizi de en iyi durumda tutmuş olursunuz. Araştırmalar, daha düşük bir BMI’ın (Body Mass Index) yüksek zekanın bir göstergesi olabileceğini göstermiştir. Bunun başka bir olası açıklaması daha var. Fazla parası olan bir aile, genellikle çocuklarını daha iyi ve daha sağlıklı yiyeceklerle besleyebilir. Sadece bu da değil, daha zengin bir ailenin spor salonu üyeliklerine ve sağlık planlarına genellikle daha iyi erişimi vardır. Yani daha çok parası olanlar zihinlerini geliştirmeye odaklanabilirler!

Formda Kalanlar

Formda Kalanlar

Kedileri Olanlar

İnsanlar her zaman köpekler ve kediler hakkında tartışır. Bununla birlikte, kedi tercih eden insanların daha yüksek zekaya sahip olma eğiliminde olduklarına dair kanıtlar var gibi görünüyor. Kedi sahiplerinin daha dışa dönük olduğunu söylüyor. 2014’te yapılan bir araştırma, kedi sahiplerinin daha iyi kavramsal yetenekler gösterdiğini açıkladı. Araştırmacılar, kedi sahiplerinin genellikle okumak ve benzeri şeyler için daha fazla zaman harcadıklarını söylüyorlar.

Kedileri Olanlar

Kedileri Olanlar

Solak İnsanlar

Solaklar sevinebilirler! 1995’te The New Yorker, Maria Konnikova’dan bir alıntı yaptı: “Araştırmacılar, bir grup erkekte solak yazış tercihi ne kadar belirgin olursa, farklı düşünce testlerinde o kadar başarılı olduklarını keşfettiler …” Dünyanın çoğunun baskın bir sağ eli varken nüfusun sadece onda biri solaktır. Nadir oluşları, dünyaya farklı bir bakış açışları olduğunun bir göstergesi olabilir.

Solak İnsanlar

Solak İnsanlar

Eğer Çoğundan Daha Uzunlarsa

Zekâ söz konusu boyun bir faktör olabileceğine inanır mıydınız? Araştırmalar, bir çocuğun okula başlamadan önce boyunun bir gösterge olabileceğini söylüyor. Söylentiye göre, daha uzun çocuklar kavramsal testlerde daha yüksek puanlar alma eğilimindedir. Bu onların daha akıllı oldukları anlamına gelmez, ancak zekalarının gelişiminde bir rol oynadığı doğrudur.

Eğer Çoğundan Daha Uzunlarsa

Eğer Çoğundan Daha Uzunlarsa

Asla Meraktan Kaçmazlar

Meraklı insanların zeki olması oldukça mantıklı bir şey! Sonuçta, onlar her zaman dünya hakkında daha fazla bilgi edinme isteğindedirler. Bir cevap alacaklarının garantisi olmasa bile her tür şey hakkında soru sorma eğilimindedirler. Bu soruları formüle ederek, otomatik zihni canlandırıyorlar.

Asla Meraktan Kaçmazlar

Asla Meraktan Kaçmazlar

Gençliğinden Beri Hevesli Okurlar

Gençken okuma sevgisi geliştiren insanlar genellikle daha canlı hayal gücüne ve daha iyi problem çözme becerilerine sahiptir. Alışkanlığı sonradan alanlara göre daha büyük avantajları vardır. Okuma, kelime dağarcığını geliştirdiği ve dünyaya farklı bir perspektiften bakmanıza izin verdiği için zaman geçirmenin harika bir yoludur. 2012’de yapılan bir araştırma, tek yumurta ikizlerinde daha önce okuyanların hem sözel hem de sözel olmayan beceriler söz konusu olduğunda bilişsel yetenek testlerinde daha yüksek puan aldığını gösterdi.

Gençliğinden Beri Hevesli Okurlar

Gençliğinden Beri Hevesli Okurlar

Her Zaman Kaygılı Olanlar

Zeki olmak her zaman eğlenceli değildir! Daha yüksek IQ’ya sahip kişiler, daha düşük puanlara sahip olanlara göre daha fazla kaygı yaşarlar. Daha geniş bir zihne sahip olan insanlar, işleri daha yakından inceleme ve olumsuz olasılıkları anlama eğiliminde olurlar. Bazıları varoluşsal soruların yüküyle yakından ilgilenir. Kaygılı kişilerin sözlü zekâ testlerinde daha başarılı olduğunu biliyor muydunuz?

Her Zaman Kaygılı Olanlar

Her Zaman Kaygılı Olanlar

Mizah Anlayışı İyi Olanlar

Bunun büyük bir sürpriz olacağından eminiz! Bizi güldüren insanlar çevrenin farkındadır, kelimelerle bir yol bulma yeteneği vardır ve odadaki insanları okumayı bilirler. Komedyenler genellikle yüksek zekaya sahiplerdir! Bir çalışmada, New Yorker’da 400 psikoloji öğrencisinden çizgi filmlere altyazı yazmaları istendi. Bağımsız bir grup tarafından yapılan bir değerlendirmeden sonra, en komik olanların daha yüksek zekâ seviyesine sahip olanlardan geldiğini gösterdi.

Mizah Anlayışı İyi Olanlar

Mizah Anlayışı İyi Olanlar

Akıllarını Meşgul Tutanlar

Meraklı insanların zihinlerini harekete geçirmesi anormal değildir. Her zaman daha fazla şey öğrenmek ve yapmak için bir arayış içindedirler. Tomas Chamorro-Prezumi adlı bir iş psikolojisi profesörü, “[Merak], özellikle bilim ve sanat gibi resmi eğitim alanlarında, zaman içinde daha yüksek düzeyde entelektüel yatırım ve bilgi edinmeye yol açar.” dedi. Meraklı insanlar her zaman araştırma yaparak ve daha fazla bilgi edinerek sorularının cevaplarını almaya çalışırlar!

Akıllarını Meşgul Tutanlar

Akıllarını Meşgul Tutanlar

Düzensiz Kişiler

Dağınık insanların daha akıllı olma eğiliminde olduğunu kim düşünebilirdi? Daha organize olacaklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Gerçek şu ki, Albert Einstein bile dağınık bir adamdı. Dağınık bir masa her zaman tembel olduğunuz anlamına gelmez. Gerçek şu ki, zeki insanlar genellikle başka bir şey yapmakla çok meşguldür!

Düzensiz Kişiler

Düzensiz Kişiler

Şansa İnanmayanlar

Dedikodulara göre zeki insanlar şansa inanmaz. Onlar için “şans” önceden hazırlığın, sıkı çalışmanın, tesadüflerin ve planlamanın sonucundan başka bir şey değildir. Akıllı bir insan, bir fikrin gökten yağmasını beklemez. Bunun yerine, o şeye ulaşmak için ve bir şeyler yapmak için aksiyona geçer. Özünde, zeki insanlar kendi şanslarını yaratmaya meyillilerdir.

Şansa İnanmayanlar

Şansa İnanmayanlar

Anneleri Tarafından Emzirilenler

Çocukken nasıl beslendiğimizin zekâmız üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini biliyor muydunuz? Anne sütüyle beslenen bebeklerin genellikle daha yüksek IQ puanlarına sahip olduğu söyleniyor. 2007’de yapılan bir araştırma, anne sütüyle beslenen çocukların, olmayanlara göre yaklaşık yedi puan daha fazla puan aldığını gösterdi. Bununla birlikte, bunun yalnızca FADS2 geni adı verilen bir şeyin belirli bir versiyonuna sahip kişiler için geçerli olduğunu belirtiyorlar.

Anneleri Tarafından Emzirilenler

Anneleri Tarafından Emzirilenler

Gece Kuşları

Pek çok insan kendini gece kuşu olarak gören insanları küçümser. Bununla birlikte, araştırmalar bize daha geç kalkıp gün içinde uyuyan insanların daha yüksek bilişsel yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmacılara göre, bu insanlar gündüz olduğundan daha az dikkat dağıtıcı olduğu için, geceleri ve geç saate kadar ayakta kalmayı seviyorlar.

Gece Kuşları

Gece Kuşları

Tembel Olduklarını Düşünebilirsiniz, Ancak…

Tembellik ile zekâ arasında bir bağlantı olduğunu kim düşünebilirdi? Zeki insanların problemleri çabuk çözme eğiliminde oldukları için tembel olmayı tercih ettikleri söyleniyor. Genellikle daha az çaba sarf ederek bir şeyler yapmayı tercih ederler. Bu açıklama aynı zamanda, daha önce zeki insanların ne kadar karmaşık olduğu hakkında söylenenleri de açıklıyor.

Tembel Olduklarını Düşünebilirsiniz, Ancak…

Tembel Olduklarını Düşünebilirsiniz, Ancak…

Odaklanan İnsanlar

Eğer odaklanan bir insansanız şanslısınız. 2013 yılında Current Biology, bunu doğrulayan bir makale yayınladı. Frank Zhu, “Bir seferde uzun süre odaklanabilen ve dikkat dağıtıcı şeyleri ayarlayabilen insanlar son derece zekidir” dedi. Daha yüksek IQ’ya sahip olanlar, belirli bir anda yalnızca bir şeye odaklanabilirler. Dikkatlerini bunun üzerinde tutabilir ve görev bitene kadar işi düzgün bir şekilde yapabilirler.

Odaklanan İnsanlar

Odaklanan İnsanlar

Bilmediklerini Kabul Etmek

Bir şeyi bilmiyorsan kabul etmelisin. Zeki insanlar bunun farkındadır. Bilmiyorlarsa, onun yerine daha fazlasını sorarlar ve öğrenirler. Jim Winer adlı bir uzman, zeki insanların “Bilmiyorum” demekten korkmadıklarını söyledi. Eğer bilmiyorlarsa, öğrenebilirler. ”

Bilmediklerini Kabul Etmek

Bilmediklerini Kabul Etmek

Sessiz Kişiler

Pek çok zeki insan içe dönük olarak tanımlanabilir, ancak bu her zaman doğru değildir. Her halükârda, akıllı insanlar eldeki duruma göre davranma eğilimindedir. Neyin yapılması gerektiğini değerlendirmek ve buna göre hareket etmek için zaman ayırırlar. Genellikle yapılması gerekenleri araştırırken sessiz kalırlar.

Sessiz Kişiler

Sessiz Kişiler

Zorluk Sevenler

Zeki insanların zorluklardan zevk alması alışılmadık bir şey değildir. Kutunun dışında düşünmeyi severler ve farklı yöntemlerle ilgili bir sorunları yoktur. Her zaman daha iyi bir çözümün var olduğunu bilirler. Sorunlara odaklanmayı ve bunları çözmenin yollarını bulmayı severler. Bu, diğer şeylere odaklanmalarına izin vermek için stres seviyelerini düşürür.

Zorluk Sevenler

Zorluk Sevenler

Genellikle Diğer Akıllı Kişiler Tarafından Çekilir

Her birimizin çok zaman geçirdiğimiz insanların ortalaması olduğumuzu iddia eden bir alıntı var. Arkadaşlarınızı ve yoldaşlarınızı seçerken seçici olmalısınız! Zeki insanların diğer zeki insanları kendine çekmeye meyillilerdir. Unutmayalım ki mantıklı kitaplar okumak zekaya sahip olmanın tek yolu değildir! Zekâ başka şekillerde de geliştirilebilir.

Genellikle Diğer Akıllı Kişiler Tarafından Çekilir

Genellikle Diğer Akıllı Kişiler Tarafından Çekilir

Mükemmeliyetçilik Onların İkinci Adıdır

Kendinizi mükemmeliyetçi olarak görüyor musunuz? Eğer öyleyse, bunu bir zekâ işareti olarak kabul edebilirsiniz. Akıllı insanların her şeyin sırasını anladığı ve optimizasyona her şeyden daha fazla öncelik verdiği söyleniyor. Bununla ilgili en önemli şey, bu insanların denemekten vazgeçmemesi! Bu, genellikle göz ardı edilen zekanın önemli bir yönüdür.

Mükemmeliyetçilik Onların İkinci Adıdır

Mükemmeliyetçilik Onların İkinci Adıdır

Kendilerini Her Zaman Sorgulamak

Zeki insanlar, iyileştirmenin bir gerekçe olduğunun farkındadırlar. Dünyanın işleyişini sorgulamaya devam etmelerinin nedeni budur. Üstelik kendilerinden de şüphe etme eğilimindedirler. Kendinizin en iyi versiyonu olmak istiyorsanız, kendinize doğru soruları sormanız önemlidir. Elbette bu, hatalarınız üzerinde çalışmak ve büyüme alanından yararlanmakla aynı anda olmalıdır.

Kendilerini Her Zaman Sorgulamak

Kendilerini Her Zaman Sorgulamak

Haberleri Takip Edenler

Zeki insanların dünyada olup bitenleri takip etmeyi sevdikleri söyleniyor. Haberleri okuma veya izleme eğilimindedirler. Bunu, daha sonra ne yapacaklarını bilmek için yapıyorlar! Bu, dünyadaki yerlerini anlamalarına yardımcı olur. Üstelik olabildiğince çok bilgi sahibi olmak iyidir.

Haberleri Takip Edenler

Haberleri Takip Edenler

Birden Fazla Proje Üzerinde Çalışanlar

Zeki insanların meşgul olmaktan hoşlandıklarını söylüyorlar. Yeteneklerini ve aynı anda birkaç proje üzerinde çalışırken hiçbir problemleri olmadığını biliyorlar. Hiçbir şey yapmadıklarını düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki akıllarında bir sürü şey vardır. Meraklı insanlar olarak, gökyüzü onlar için sınırdır. Yeni bir dil öğrendiklerini veya kitaplık yaptıklarını duyunca şaşırmayın!

Birden Fazla Proje Üzerinde Çalışanlar

Birden Fazla Proje Üzerinde Çalışanlar

Reklam