Niewiarygodne zdjęcia z festiwalu Burning Man

Opublikowano 10/06/2020
Reklama

Niesamowite zdjęcia z festiwalu Burning Man

Słynny festiwal Burning Man w Black Rock City w Nevadzie jest jednym z najpopularniejszych festiwali na świecie. Jest to coroczne wydarzenie zawsze odbywające się na tej pustyni. Czerpie swoją nazwę od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór. Jeden z pomysłodawców imprezy, Larry Harvey, chciał podobno w ten sposób symbolicznie pogrzebać przeszłość po tym, jak odrzuciła go kobieta. Prezentuje sztukę we wszystkich jej formach i jest wydarzeniem jak nie z tego świata. Jest to lista nie upublicznionych zdjęć. Pokazują perspektywę z festiwalu Burning Mana, która nie ujrzała dotychczas światła dziennego. Czytaj dalej artykuł, aby zobaczyć najbardziej wyjątkowe zdjęcia z tego festiwalu.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 08.40.36

Niesamowite zdjęcia z festiwalu Burning Man

Niebezpieczne aktywności

Jednym z wielu czynników, które sprawiają, że Burning Man Festival jest tak wyjątkowym wydarzeniem, jest fakt, że wszyscy uczestnicy muszą w jakiś sposób wnieść do niego swój wkład lub zaangażować się w jego działania. Podczas gdy niektórzy uczestnicy wolą pracować jako wolontariusze, inni tworzą sztukę. To przykład jednej z wielu niesamowitych atrakcji oferowanych na festiwalu. Uczestnicy festiwalu mają szansę wspiąć się po okrągłej drabinie, mimo że jest to nieco niebezpieczne.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 08.46.24

Niebezpieczne aktywności

Wszyscy mile widziani

Festiwal Burning Man ma swoje prawa. Najważniejsze z nich to prawo wpuszczania wszystkich na festiwal. Jest ono znane jako radykalne prawo włączenia każdego kto ma ochotę. Mówi: „Każdy może być częścią Burning Man. Witamy i szanujemy nieznajomego. Nie istnieją żadne wymagania wstępne dotyczące uczestnictwa w naszej społeczności festiwalowej”. Festiwal wita wszystkich, niezależnie od kształtów, rozmiarów, kolorów czy zainteresowań, ale pod warunkiem, że wszyscy uczestnicy przestrzegają dziesięciu zasad. Czy wiesz co to za zasady?

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 08.47.36

Wszyscy mile widziani

Brak różnorodności

Pomimo tego prawa i nacisku na zróżnicowanie ludzi na festiwalu i włączenie wszystkich, wciąż jes on krytykowany za brak różnorodności rasowej. W 2014 roku przeprowadzono ankietę, która wykazała, że ​​spośród wszystkich gości festiwalu 87% które przybyło na festiwal była rasy białej, a tylko 1% czarnej. Lee Harvey wydał oświadczenie, w którym powiedział: „Nie sądzę, by czarni ludzie lubili obozować tak bardzo jak biali… Nie zamierzamy ustalać żadnych zasad rasowych… Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie czegoś takiego jako utopijnego społeczeństwa”.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 08.53.25

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 08.53.25

Zaangażowanie w festiwal

Twórcy festiwalu wyobrażali sobie Burning Mana jako swojego rodzaju przeżycie. Miejsce, w którym ludzie mogą uczestniczyć w wydarzeniu zamiast patrzeć jedynie z boku. Miejsce, w którym to właśnie oni tworzą ten festiwal i są jego częścią. Ich przekonania opierają się na założeniu, że zmiana społeczna czy indywidualna sprowadza się do intensywnego, osobistego zaangażowania. Nowi uczestnicy byli zmotywowani do nauki specjalnego slangu i spotkań towarzyskich z innymi uczestnikami festiwalu.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.05.26

Zaangażowanie w festiwal

Zżyta społeczność

Większość uważa, że ​​nie ma nawet jak wziąć prysznica na festiwalu Burning Man, jednak wcale tak nie jest. Oczywiście można wziąć prysznic, ale nie są to typowe prysznice. W rzeczywistości są to kąpiele piankowe w formie wydarzeń towarzyskich. Ponadto jednym z warunków jest to, że musisz umyć co najmniej dwanaście innych osób, zanim będziesz mógł się sam umyć. Burning Man jest na pewno festiwalem dla otwartych i wyzwolonych ludzi.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.09.26

Zżyta społeczność

Przywieś własne zasoby

Festiwal odbywa się w samym centrum pustyni, więc okoliczności samego festiwalu nie są zbyt luksusowe. Goście ze specjalnymi życzeniami, takimi jak dieta lub leki, powinni sami to sobie zaplanować. Co oznacza podróż z jedzeniem, piciem i wszystkim innym. Na miejscu nie ma możliwości kupowania rzeczy. Często na festiwalu ludzie handlują rożnymi produktami, ale niektóre transakcje są tam nielegalne. Chociaż tak naprawdę nielegalnie można tam kupić wszystko.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.23.10

Przywieś własne zasoby

Coroczna tradycja

W 1986 roku Larry Harvey dokonał symbolicznego czynu, kiedy zbudował 9-metrową rzeźbę z drewna i podpalił ją na plaży w San Francisco. To był początek letniego rytuału z nim i wtedy jego grupą przyjaciół. Każdego roku przybywało coraz więcej osób, co skłoniło go do powiększenia rzeźby. W następnym roku dodano 6 cali, a do 1988 roku była prawie trzy razy wyższa. I tak to się właśnie wszystko zaczęło.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.27.59

Coroczna tradycja

Ulepszana rzeźba

Kilka lat później do rzeźby dodano specjalne dodatki, takie jak neony, aby nikt nie zgubił się w środku pustyni. Michael Mikel, założyciel „The Black Rock Rangers”, dążył do tego, aby wszyscy byli bezpieczni i chronieni przed przemocą fizyczną podczas festiwalu. Michael Mikel jest historykiem i futurystą interesującym się technologią i społeczeństwami. Dziś służy Burning Manowi jako członek zarządu Burning Man Project, dyrektor Advanced Social Systems, ambasador oraz członek Philosophical Center.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.31.10

Ulepszana rzeźba

Coraz więcej ludzi

W 1991 roku odbył się pierwszy festiwal, a wśród gości, na widowni było tylko 250 osób. W 1995 r. liczba ta zmieniła się drastycznie i już wyniosła około 4000 uczestników. Dwa lata później prawie 10.000 ludzi uczestniczyło w festiwalu i liczba uczestników dalej rosła. Doszła do 50.000 w 2010 roku. Teraz festiwal Burning Man jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie i przyciąga ludzi z całego świata.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.41.53

Coraz więcej ludzi

Wspólna aura

Doświadczenie Burning Man opiera się na egzystencji i dzieleniu się energią. Festiwal opiera się na motcie pomagania innym. Podkreśla przyjazne nastawienie do innych uczestników i wyciąganie pomocnej dłoni. Niezależnie od tego, czy istnieją ograniczone zasoby, czy coś więcej z emocji, wszyscy są w tym razem. Członkowie rozumieją i akceptują odpowiedzialność bycia tam dla innych członków festiwalu. Jest to swego rodzaju wspólnota, która się wzajemnie wspiera i sobie pomaga.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.53.32

Wspólna aura

Specjalny język

Ten festiwal nie jest zwykłym wydarzeniem, na które ludzie przychodzą nieprzygotowani. Członkowie wspólnoty są znani jako stali bywalcy festiwalu i zazwyczaj są dobrze zorientowani w używanym tam żargonie. Mają własne słownictwo, a nowych członków przekonuje się do ćwiczenia języka. Są ludzie jeżdżący na festiwal latami. Nie wyobrażają sobie życia bez festiwalu i co roku zjawiają się na nim. To grupa ludzi która już dobrze się zna i chętnie wita nowych członków.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 09.57.37

Specjalny język

Nawiązanie do popkultury

Ten festiwal jest niezwykle wyjątkowy i jest wymieniany w kilku formach popkultury. Jeden odcinek przebojowego programu telewizyjnego Malcolm In The Middle nawet nawiązuje do festiwalu i stworzył odcinek właśnie mu poświęcony. Inne programy telewizyjne i gry wideo zrobiły to samo. Teraz chyba nie ma osoby na świecie, która nie słyszała o festiwalu Burning Man. Nawet jeśli nie jest zainteresowana festiwalami to chyba z czystej ciekawości o nim czytała.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.01.44

Nawiązanie do popkultury

Tylko kawa mrożona

Zachęcamy gości do dzielenia się wszystkim na miejscu. Ponieważ jedyną rzeczą na sprzedaż jest w zasadzie kawa mrożona… Na festiwalu wyznaczono również obozy do handlu i dzielenia się między sobą różnego rodzaju produktami, gdzie możesz kupić dosłownie wszystko. Burning Man bardzo liczy na taki wkład społeczności do festiwalu a ludzie zazwyczaj są szczęśliwi, że mogą być jego częścią. Zwykle człowiek czuje się szczęśliwszy jeśli może pomóc drugiej osobie.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.13.59

Tylko kawa mrożona

Uhonorowanie bliskich

Festiwal ma rożne ciekawe funkcje, których byś się zupełnie po nim nie spodziewał. Podczas festiwalu jest budowana świątynia dla ludzi, aby opłakiwać życie tych, którzy już odeszli z tego świata. Pogrążeni w żałobie członkowie są zmotywowani do pisania notatek, wspomnień czy listów do swoich bliskich i umieszczania ich w właśnie w tej świątyni. Symbolicznie, świątynia zostaje spalona pod koniec festiwalu, a prochy ich bliskich są rozrzucone po całym świecie.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.17.57

Uhonorowanie bliskich

Wszelkiego rodzaju ludzie

Chociaż wielu uważa, że ​​festiwal jest ograniczony do hipisów, to wcale tak nie jest. Wielu zamożnych ludzi często bywa na festiwalu i zatrzymuje się w swoich kamperach. Czasami towarzyszą im ich ochroniarze i szefowie kuchni, co może zupełnie mija się z celem festiwalu. Inni członkowie przynoszą własne łóżka lub klimatyzację. Organizatorzy zapraszają wszystkich do uczestniczenia w festiwalu tak, jak im się podoba, jednak zaleca się mieszanie z innymi członkami.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.21.48

Wszelkiego rodzaju ludzie

Zrujnować klimat

Było kilka skarg na takie luksusowe obozy. Ci, którzy są oddani festiwalowi, czują, że te bogate pokoje niszczą duch festiwalu. Podczas gdy niektórzy członkowie wspólnoty handlują i dzielą się między sobą, bogaci uczęszczają na wysokiej klasy imprezy z pysznie przygotowanym jedzeniem. Jednak Harvey nie dyskryminuje nikogo ani tego, w jaki sposób uczęszczają na festiwal, ale za to patrzy z góry na tych, którzy się izolują, ponieważ jest to uważane za łamanie zasad.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.24.34

Zrujnować klimat

Rozpoczęcie ruchu

Oryginalny Burning Man Festival, który powstał w Las Vegas, zainspirował podobne imprezy, które miały odbywać się w innych krajach. Chociaż nie są tym samym doświadczeniem i nie mają żadnego związku z Burning Festival, mają ten sam klimat. Ludzie na całym świecie z zazdrością obserwowali Burning Man i chcieli mieć coś takiego u siebie. Teraz, każdego lata możemy znaleść podbne festiwale niemal na całym świecie. Na pustyni czy w lasach.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.27.10

Rozpoczęcie ruchu

Brak środków pieniężnych

Chociaż handel jest mile widziany, wymiana gotówki jest zabroniona na festiwalu. Dozwolone są jednak wymiany, w tym prezenty. W tym sensie ludzie muszą trochę dać, żeby trochę dostać. Zaczęło się od przysług, a następnie przez lata przekształciło się w dary fizyczne. Wolimy w sumie nie wnikać jakiego rodzaju. W każdym razie handel gotówką jest surowo zabroniony więc można zamieniać się jedzeniem czy strojami, które są ważnym elementem festiwalu.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.29.58

Brak środków pieniężnych

Nic za darmo

Oprócz kawy wszystkie zapasy żywności czy inne produkty są pozyskiwane poprzez dzielenie się i wymianę. Każdy, kto znajduje się na festiwalu, musi być gotowy, aby stać się częścią społeczności i wnieść swój wkład w każdy możliwy sposób. Niezależnie od tego, czy chodzi o sztukę, materiały eksploatacyjne, masaże, jest to naprawdę wspólne doświadczenie. Jeśli zdecydujesz się pojechać na festiwal musisz zaoferować to czym się chcesz podzielić.Nic za darmo.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.36.27

Nic za darmo

Nie zostawiaj śmieci

Podczas samego festiwalu wszelkie śmieci są zwykle usuwane na bieżąco, jednak mieszkańcy Nevady są mniej niż zadowoleni z ilości śmieci rozrzuconych po okolicy podczas i po festiwalu. Chociaż istnieje ścisła zasada „Leave No Trace”, wielu z pewnością ją ignoruje. Festiwal ma kilku krytyków, takich jak Sierra Club, organizacja ekologiczna, która twierdzi, że z imprezy jest tak wiele nadmiarowych butelek wody i innego rodzaju śmieci. I mają rację.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.39.38

Nie zostawiaj śmieci

Pierwszy raz

Jak już powiedzieliśmy, festiwal ma swój własny język, który stali bywalcy festiwalu znają doskonale. Ludzie, którzy przyjeżdżają po raz pierwszy, nazywani są „dziewicami”, a po wejściu do obozu instruuje się, aby tarzali się po piasku i krzyczeli tak głośno, jak tylko potrafią: „Nie jestem już dziewicą!” i mają to powtórzyć trzy razy. Następnie mogą wejść na sam festiwal. Przez cały weekend te „dziewice” mają być witane wielkimi uściskami.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.42.02

Pierwszy raz

Bez limitów

Na festiwalu zobaczysz gigantyczną, przerysowaną wersję generatora Van der Graafa, podobnego do tego, który mogł być przechowywany w twojej szkole średniej. Ponadto ważnym założeniem, o którym należy pamiętać, jest to, że ludzie myślą, że w festiwalu uczestniczą tylko celebryci lub osoby wpływowe, ale jest to bardzo dalekie od prawdy. Każdy może w nim uczestniczyć, w każdym wieku, kolorze skóry, wykształcenia czy orientacji seksualnej. Jest to festiwal dla wszystkich.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.45.17

Bez limitów

Bądź tym kim jesteś

Uczestnicy Burning Man są zachęcani do bycia tym, kim chcą być podczas trwania festiwalu i wyrażania siebie w dowolny sposób. Niektórzy robią projekty artystyczne i robią osobiste prezenty, podczas gdy inni wyrażają się w doborze ubioru. Od ubrań na sobie po brak ubrań – to miejsce, w którym ujawnia się twoja kreatywność. Możesz wyrazić się jakkolwiek chcesz i być kim chcesz. Bez limitów i bez oceniania.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.48.37

Bądź tym kim jesteś

Regulamin festiwalu

Na tym festiwalu panują jednak jakieś zasady. Wraz z rozwojem festiwalu Lee Harvey zrozumiał, że musi ustalić pewne wytyczne, aby utrzymać festiwal w pewnym porządku. W ten sposób stworzył dziesięć reguł, które obejmują radykalne włączenie, podarowanie, dekomodyfikację, radykalną samodzielność i radykalną autoekspresję oraz wspólny wysiłek, odpowiedzialność obywatelską, nie pozostawianie śmieci, partycypację i bezpośredniość. Jest to 10 zasad których trzeba się trzymać i być odpowiedzialnym za siebie podczas festiwalu.

Zrzut Ekranu 2020 09 15 O 10.51.43

Regulamin festiwalu

Reklama