Burning Man Festivalinden İnanılmaz Fotoğraflar

Yayinlanma tarihi 04/06/2021
Reklam

Nevada, Black Rock City’de bulunan ünlü Burning Man festivali, dünyadaki en popüler festivallerden biridir. Sanatın farklı biçimlerde sergilendiği muhteşem bir festival. Bu fotoğraflar aslında, Burning Man’in halka hiç yansıtılmamış bir perspektifi olduğunu gösteriyor. Bu festivalin en eşsiz fotoğraflarını görmek için okumaya mutlaka devam edin.

Burning Man Festivalinden İnanılmaz Fotoğraflar

Burning Man Festivalinden İnanılmaz Fotoğraflar

Tehlikeli Faaliyetler

Burning Man Festivalini böylesine özel bir etkinlik yapan en önemli sebep ise, tüm katılımcıların yaptıkları aktivitelerini ve giyinimlerini moda ile bağdaştırmalıdır. Bazı katılımcılar gönüllü olmayı tercih ederken, diğerleri sanat yapıyor. Bu da festivalin katılıcılarına sunduğu inanılmaz aktivitelerden birine bir örnektir. Dairesel tırmanma merdiveni gibi bazı tehlikeli aktiviteleri festivalde deneyimleme şansınız oluyor.

Tehlikeli Faaliyetler

Tehlikeli Faaliyetler

Hepiniz Hoş Geldiniz

Burning Man festivali , Radikal İçerme Yasası olarak bilinen, herkesin festivale katılımıyla ilgili yasalar gibi belirli yasalar koyar. “Herkes Burning Man’in bir parçası olabilir. Yeni gelenler hoş geldiniz ve size  saygı duyuyoruz. Topluluğumuza katılım için hiçbir ön koşul yoktur. ” Festival, tüm şekil, boyut, renk veya ilgi alanlarından herkesi ağırlar, ancak şart, tüm katılımcıların on kurala uyması gerekmektedir.

Hepiniz Hoş Geldiniz

Hepiniz Hoş Geldiniz

Çeşitlilik Eksikliği

Bu yasaya ve festivalin herkesi kabul görme vurgusuna rağmen, çeşitlilik eksikliğinden dolayı hala önemli eleştiriler yer almaktadır. 2014 yılında, festivale katılan tüm konuklar arasında, katılanların% 87’sinin beyaz, yalnızca% 1’inin siyah olduğunu tespit eden bir anket yapıldı. Lee Harvey, “Siyahların kamp yapmayı beyazlar kadar sevdiğini sanmıyorum … Irksal kotalar koymayacağız … Bu bizim tarafımızdan ütopik bir toplum olarak asla hayal edilmedi” şeklinde bir açıklama yaptı.

Çeşitlilik Eksikliği

Çeşitlilik Eksikliği

Katılım

Festivalin yaratıcıları Burning Man’i bir deneyim olarak hayal ettiler. İnsanların sadece yan taraftan izlemek yerine katılabilecekleri bir yer. İnançları, sosyal / bireysel değişimin kişisel bağlılığa dönüştüğü temeline dayanmaktadır. Yeni katılımcılara, Burning Man’e ait özel argoları öğrenmek ve diğer katılımcılarla sosyalleşmek için yönlendirildi.

Katılım

Katılım

Bağlı Topluluk

Çoğu kişi , Burning Man’de duş alamayacağınızı düşünüyor, ancak durum böyle değil. Duş almak mümkün, ancak bunlar bildiğiniz tipik duşlardan değil. Aslında köpük banyosu ve sosyal etkinlik olarak sunuluyorlar. Ek olarak, koşullardan biri, kendinizi temizlemeden önce en az on iki kişiyi yıkayıp temizlemeniz gerekiyor.

Bağlı Topluluk

Bağlı Topluluk

KKG: Kendi Kaynaklarınızı Getirin

Festival çölün merkezinde yer aldığından dolayı koşullar tam olarak lüks değil. Diyet veya ilaç gibi özel istekleri olan misafirlerin kendileri için bazı ayarlamalar yapması gerekiyor. Genellikle insanlar özel ürünler için takas yaparlar, ancak bazı ürünler takas için yasa dışıdır.

KKG: Kendi Kaynaklarınızı Getirin

KKG: Kendi Kaynaklarınızı Getirin

Yıllık Gelenek

1986’da Larry Harvey, tahtadan 9 metrelik bir heykel yapıp San Francisco’da sahilde ateşe verdiğinde sembolik bir eylem yaptı. Bu, onun ve arkadaş grubunun benimsediği bir yaz ritüelinin başlangıcıydı. Her yıl bu ritüele daha fazla insan eklendi ve heykelin boyutunun da git gide büyütmesine neden oldu. 1988 yılında heykel neredeyse üç kat daha uzundu.

Yıllık Gelenek

Yıllık Gelenek

Geliştirildi

Birkaç yıl sonra, çölün ortasında kimsenin kaybolmaması için heykele neon ışıklar gibi özel efektler eklendi. “The Black Rock Rangers” ın kurucusu Michael Mikel, herkesi güvende ve fiziksel şiddetten uzak tutmaya çalıştı.

Geliştirildi

Geliştirildi

Daha Fazla Kişi

1991, festivalin gerçekleştiği ilk seneydi ve sadece 250 katılımcısı olmuştu. 1995 yılına kadar bu sayı, yaklaşık 4.000 katılımcıya yükseldi ve git gide artmaya devam etti. İki yıl sonra yaklaşık 10.000 kişi katıldı ve 2010 yılına kadar 50.000 ile artmaya devam ediyor.

Daha Fazla Kişi

Daha Fazla Kişi

Ortak Ruh

Burning Man deneyimi, ortak bir ruh ile bir araya geldi ve bir başkasına yardım etme sloganıyla devam ediyor. Arkadaşça bir tavrın ve bir yardım eli uzatmanın önemini vurgulanır. Kısıtlı kaynaklar veya daha fazla duygu olsun, herkes orda bir arada. Katılıcılar, orada olmanın sorumluluğunu anlar ve kabul eder.

Ortak Ruh

Ortak Ruh

Özel Bir Dil

Bu festival, insanların hazırlıksız geldiği sıradan bir olay değil. Üyeler “burner” olarak bilinirler ve tipik olarak devam eden dil konusunda çok bilgilidirler. Bu dil kendi kelime dağarcığına sahip ve yeni üyeler bu dili pratik etmeleri gerekmektedir.

Özel Bir Dil

Özel Bir Dil

Pop Kültürü Örnek Alır

Bu festival inanılmaz derecede özeldir ve çeşitli popüler kültür formlarından bahsedilmektedir. Sevilen TV dizisi Malcolm In The Middle’ın bir bölümü festivale atıfta bulunuyor ve hatta Burning Man’nin anlatıldığı bir bölümü var. Diğer TV şovları ve video oyunları da buna benzer şeyler yaptı.

Pop Kültürü Örnek Alır

Pop Kültürü Örnek Alır

Sadece Buzlu Kahve

Konukların her şeyi birbirleriyle paylaşmaları teşvik edilir çünkü satılık tek ürün buzlu kahve. Ayrıca birbirleriyle ticaret / paylaşım için kamp yerleri belirlenir. Burning Man bu topluluk katkısına güveniyor ve insanlar genellikle bunun bir parçası olmaktan mutlu oluyor.

Sadece Buzlu Kahve

Sadece Buzlu Kahve

Sevdiklerini Onurlandırmak

Festival, beklemeyeceğiniz ilginç özelliklere sahip. İnsanların kaybettikleri hayatlarının yasını tutmaları için inşa edilmiş bir tapınakları var. Kederli üyeler, notlar yazmaya ve bunları tapınağa yerleştirmeye motive edilir. Sembolik olarak şenlik sonunda tapınak yakılır ve esasen sevdiklerinin külleri her tarafa yayılır.

Sevdiklerini Onurlandırmak

Sevdiklerini Onurlandırmak

Her Çeşit İnsan

Bir kişi festivalin hippilerle sınırlı olduğuna inanırken, bu durum hiç te öyle değil. Birçok zengin insan sıklıkla bu festivale katılırlar ve karavanlarında kalırlar. Bazen onlara korumaları ve şefleri de eşlik ediyor. Bu belki de etkinliğin amacını bozuyor. Diğer katılımcılar kendi yataklarını veya klimalarını getirir. Herkes festivali dilediği gibi deneyimleyebilir, ancak diğer üyelerle kaynaşmanız tavsiye ediliyor.

Her Çeşit İnsan

Her Çeşit İnsan

Enerjiyi Bozmak

Bu tür lüks kamplarla ilgili birkaç şikayet var. Festivale bağlı olanlar, bu lüks konaklamaların festival ruhunu bozduğunu hissediyor. Bazı üyeler festivalin enerjisini mahvederken, ticaret yaparken ve birbirleriyle paylaşırken, zenginler lezzetli hazırlanmış yemeklerle birinci sınıf bir şekilde katılıyor. Bununla birlikte, Harvey kimseye veya festivale nasıl katıldıklarına karşı ayrımcılık yapmıyor, ancak kuralları çiğnediği için kendilerini izole edenleri küçümsüyor.

Enerjiyi Bozmak

Enerjiyi Bozmak

Bir Hareket Başlatmak

Las Vegas’ta başlayan orijinal Burning Man Festivali, diğer ülkelerde yapılacak benzer etkinliklere ilham verdi. Aynı deneyim olmasalar ve Burning Festival ile gerçek bir bağlantıları olmasa da, aynı havaya sahipler.

Bir Hareket Başlatmak

Bir Hareket Başlatmak

Nakit Paraya İzin Yok

Festivalde ticaret memnuniyetle karşılanırken, nakit harcama yapmak yasaktır. Bununla birlikte, hediye içeren takaslara izin verilir. Bu anlamda insanların biraz olsun alabilmeleri için vermeleri gerektiğini vurguluyor. Jestlerle başlayan ve ilerleyen yıllarda hediyelere doğru ilerledi.

Nakit Paraya İzin Yok

Nakit Paraya İzin Yok

Hiçbir Şey Satılık Değil

Kahvenin yanı sıra tüm ihtiyaçlar paylaşım ve değişim yoluyla elde edilir. Orada bulunan herkes topluluğun bir parçası olmaya ve ellerinden gelen her şekilde katkıda bulunmaya hazır olmalı. Sanatı, malzemeleri, masajların hepsi gerçekten ortak bir deneyimin bir parçası.

Hiçbir Şey Satılık Değil

Hiçbir Şey Satılık Değil

İz Bırakmamak

Gerçek festivalde, çöpler devamlı olarak temizlenir, ancak Nevada halkı, bölgeye dağılan çöp miktarından hiç memnun değil. Sıkı bir “İz Bırakma” kuralı oluşturulmuş olsa da, pek çoğu bu kuralı açıkça görmezden geliyor. Çevresel bir organizasyon Sierra Club olarak bilinen bazı eleştirmenler festivalde gerçekleşen etkinliklerden çok fazla su şişesi olduğunu iddia etti.

İz Bırakmamak

İz Bırakmamak

İlk zamanlar

Dediğimiz gibi, festivalin sıkça katılan üyelerin mükemmel bildiği kendilerine ait bir dili var. İlk kez giden insanlar “bakireler” olarak bilinir ve kampa girdiklerinde kumda yuvarlanmaları ve “Artık bakire değilim!” diye üç kez bağırmaları istenmektedir. Ardından festivale girmelerine izin verilir. Tüm hafta sonu boyunca bu “bakireler” kucaklaşmalarla karşılanır.

İlk zamanlar

İlk zamanlar

Limit yok

Festivalde, lisenizde bulunan bir Van der Graaf jeneratörünün devasa, abartılı bir versiyonunu göreceksiniz. Ayrıca düzeltilmesi gereken önemli bir varsayım, insanların festivale sadece ünlülerin veya influencer’ların katıldığını düşünmeleridir ama bu gerçeklerden çok uzaktır. Her yaş dahil herkesin katılmasına izin verilir.

Limit yok

Limit yok

Olduğun Kişi Ol

Burning Man katılımcıları festivalde olmak istedikleri kişi olmak için ilham alıyor ve kendilerini istedikleri şekilde ifade ediyorlar. Bazıları sanat projeleri ve kişisel armağanlarla yaparken, diğerleri kendilerini giyim tercihlerinde ifade ediyor. En üst giysilerden, hiç giysiye kadar, yaratıcılığın ortaya çıktığı bir yer burası.

Olduğun Kişi Ol

Olduğun Kişi Ol

Festival Kuralları

Festivalin genişlemesiyle Lee Harvey, festivali bir şekilde düzene sokmak için belirli yönergeler oluşturması gerektiğini anladı. Böylece, katılım, hediye verme, kendine güven ve radikal kendini ifade etme ve toplumsal çaba, yurttaşlık sorumluluğu, iz bırakmamak, katılım ve dolaysızlık içeren on kural koydu.

Festival Kuralları

Festival Kuralları

Ücretsiz Şeyler

Burning Man Festivali, satılık hiçbir şeyi olmadığı ve ücretsiz ürünler dağıttığı için gurur duyuyor. Yanıt olarak, burner performanslar, şarap tadımı, sanat yapımı ve daha fazlasını geri vermek için kendi etkinliklerini yarattılar. Bunların tümü ücretsizdir ve belirli kurallara göredir. Liderler, tüm kurallara uyulduğundan emin olmalıdır.

Ücretsiz Şeyler

Ücretsiz Şeyler

Kendinden Sonra Temizle

Tüm üyelerin İz Bırakma kuralına uymaları ve kendi pisliklerini temizlemeleri beklenir. Başlangıçta olduğu gibi hafta sonu sonunda da festival alanı aynı görünmelidir. Amaç, çölü daha sonra ziyaret eden herkesin çılgın bir festival olduğuna inanmakta zorlanacak olmasıdır. Hatta eskisinden daha iyi görüneceğini umuyorlar!

Kendinden Sonra Temizle

Kendinden Sonra Temizle

Anda Olun

Festival, önemli bir “anlık deneyim” terimini vurguluyor. Bu, festivale katılan herkesin şu anda hazır bulunduğu ve kendilerini bu süreçte bulma potansiyelini gördüğü anlamına gelir. Dış dünya ile hiçbir iletişime izin verilmiyor ve deneyimi yeniden gerçekleştirme şansı yok.

Anda Olun

Anda Olun

İnanılmaz Bir Sanat Eseri

Bu çift parça, Burning Man’deki birçok güzel sanat eserinden biridir. Festival hakkında pek çok yanlış kanı var ve INSIDER’den bir muhabiri festivalde her zaman takas edecek bir şeylerinizin olması gerektiğinin doğru olmadığını söyledi. Bunun yerine, bir burner olarak etrafındakilerle paylaşmak için bir hediye getirmeniz gerektiğini söyledi.

İnanılmaz Bir Sanat Eseri

İnanılmaz Bir Sanat Eseri

Bu sanat eseri, ünlü Pixar filmi “Coco” dan Alebrijes’i düşündürüyor. Bunlar, öldükten sonra ölüleri yönlendiren renkli ruhlar olarak bilinir. Bunlar Meksikalılar tarafından yapılır ve herkes tarafından satın alınabilir. Pedro Linares, büyülü bir ormanda bir tuhaflık yaşadıktan sonra bu terim ve sanat eserinden sorumludur.

Küçük Kelebek

“Mariposa” olarak da bilinen “Küçük Kelebek”, Amerikalı sanatçı Chris Carnabuci tarafından yaratıldı. Geceleri heykelin çeşitli renkleri var ve güzel görünüyor. Bu çöldeki sanat, onu inanılmaz derecede büyüleyici gösteriyor.

Küçük Kelebek

Küçük Kelebek

Hepsi El İle

Bu inanılmaz sanat eseri özeldir çünkü gece yerine gündüz yanacak şekilde tasarlanmıştır. Tamamen elle tasarlanmış, hazırlanmış ve büyük bir hassasiyetle yapılmıştır. Sanatçı Michal Benisty çalışmalarında çok titizdi ve hepsini çelikten yaptı.

Hepsi El İle

Hepsi El İle

Boyun Atkısı

Burning Man Festivaline katılırken akılda tutulması gereken birkaç ipucu var. Yeni başlayanlar için, hava inanılmaz derecede kuru ve bu da solunum problemlerine neden oluyor. Bu nedenle, bundan kaçınmanın kaçınmanın belirli yolları var. Mesela; boyun atkısı veya güneş gözlüğü takmak gibi. Dikkatli olun çünkü güneşte çok fazla alkol almak ta tehlikeli olabilir!

Boyun Atkısı

Boyun Atkısı

Bir Araya Gelmek

Festivalde tanışılacak çok farklı türden insan var ve daha büyük kamplar yüzlerce kişiyi bir araya getirebilir. Arkadaşlarla ömür boyu buluşabileceğiniz, hatta gelecekteki kocanız veya eşinizle bile buluşabileceğiniz bir yer! Festivalde birçok ilişki başladı ve aslında hala devam edenler de var.

Bir Araya Gelmek

Bir Araya Gelmek

Giyinmek

İnsanlar hayvan kostümleri giymeyi gerçekten çok seviyorlar ama biz nedenini tam olarak anlayamadık. Bu eğilim, Burning Man’de teşvik edilen bir şey olan kendini ifade etmenin bir parçası olmasına bakılmaksızın, yıllar içinde gelişmiştir.

Giyinmek

Giyinmek

Sağlık Koşulları

Büyük bir sanat ve kendini ifade biçimi olduğu için festivalde dolaşan birçok dövme sanatçısı bulmayı bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, çölde olma koşulları göz önüne alındığında, dövme yapmak için en iyi sağlık koşullarını sağlamaz.

Sağlık Koşulları

Sağlık Koşulları

Tüm Aile Davet Edildi

Festivalde tanıştığınız arkadaşlar aile gibi olma eğilimindedir. Bununla birlikte, bazı insanlar aslında kardeşleri, ebeveynleri gibi aile üyelerini getirebilirler. İlk Burning Man Festivali sırasında çocukların gelmesine izin verilmedi, ancak bu kural sonraki yıl değişti.

Moda

Bu çevre dostu bir festival olmasına rağmen, kürk giymek beklenen ve görülmesi çok popüler bir şey. Burner’ların çoğu sahte kürk veya tavşan kürkünden giyindi. Hatta insanlar etrafta koşuşturan yabani tavşanları yakalamaya teşvik ediliyordu. Sonra ya onları yerler ya da yeni bir gardırop haline getirirler!

Moda

Moda

Dışarda Kalmak

Kendinize bir isim vermenin en iyi yollarından biri, payetlerle kaplı bir kıyafet gibi düşündürücü bir kıyafet giymektir! Ancak Burning Man inanılmaz derecede sıcak olduğu için bu kristallerin sıcak güneşi yansıttıkları için takılmaması öneriliyor.

Dışarda Kalmak

Dışarda Kalmak

Ünlü Burner’lar

Ünlülerin Burning Man’e katılması ve lüks karavanlar veya lüks evlere gelmesi çok yaygındır. Ancak yine de diğer burner’larla aynı deneyimi yaşamayı tercih eden bazı ünlüler var. Burada, Paris Hilton ve Cara Delevigne’nin daha gösterişsiz olmaya çalıştığını görebilirsiniz.

Ünlü Burner’lar

Ünlü Burner’lar

Sponsorluk Yok

Firmaların festivale katılması yasak ama yine de ellerinden gelen her şekilde reklam vermeye çalışıyorlar. Tek yapmaları gereken, işçilerini temsilci olarak göndermek ve iş tamam. Özellikle, 2016’dan beri Victoria Secret modellerini yüzleri kapalı olarak göndermesiyle tanınıyor.

Sponsorluk Yok

Sponsorluk Yok

Fotoğraf Fırsatı

Birçok müzisyen de festivale fotoğraf çekimleri veya müzik videoları için mükemmel bir arka plan olarak katılıyor. Ancak, ısrarcı olmalarına rağmen, reklam verenler de bu eyleme geçmeyi başardılar. Festivalin amacı bu değil ama birçok kişi bundan yararlanıyor.

Fotoğraf Fırsatı

Fotoğraf Fırsatı

2019

Bored Panda ile yaptığı röportajda Travis C., Burning Man 2019’un şu ana kadarki en favorisi olduğunu söyledi. Zaten 3 yıldır katılıyor olmasına rağmen festivali daha yakından tanıdıkça tecrübesinin de arttığını fark etti. Koşullar göz önüne alındığında hangi giysilerin en iyi olduğunu, hangi yiyeceklerin bozulacağını vb. öğrendi. Ayrıca, “Tüm deneyim yalnızca sosyal bir deney değil, aynı zamanda alternatif bir evrende daha küçük yaşam deneyimleriyle de iç içe geçmiş gibi.” Diyor.

2019

2019

Büyük Olay

Festival bir hafta sürüyor ama gerçek “adamın yakılması” Cumartesi günü yapılıyor. Birçok kişi, adı ondan geldiği için bu olayın farkında, ancak daha az farkında oldukları şey sembolik Temple Bar’dır. Bu, esasen adamın yakılması ile aynı anlamda ve katılımcıların kendilerini rahatsız eden şeyleri bırakmaya gidebilecekleri bir yapıdır.

Büyük Olay

Büyük Olay

Hediye Değişimi

Festival için başka bir şey yapmak veya almak için hediye değişimine dayalı bir ticaret sistemi yaratıldı.

Hediye Değişimi

Hediye Değişimi

Her Şeyin Bir Anlamı Vardır

Arıların bu harika yapısı, görünüşünün ötesinde inanılmaz bir öneme sahiptir. Aslında bu, dünyada üretilen bal eksikliğinin bir yansımasıdır. Bu artan stres, bunun tozlaşmaya ve dolayısıyla yiyeceğe yol açmayacak bir domino etkisi olmasından kaynaklanıyor.

Her Şeyin Bir Anlamı Vardır

Her Şeyin Bir Anlamı Vardır

Yaratıcılığın Gücü

Bir hafta süren bu festival sadece gelip eğlenmek için bir yer değil / Yaratıcılığınızı sergilemek için de harika bir platform. Ne yazık ki, biletler 1000 doların üzerinde, bu da tabii ki katılımı zorlaştırıyor. Ancak fırsatınız olursa asla unutulmayacak muhteşem bir deneyimdir. İşte  bu festival insanların güzel bir şey yaratmak için zihinlerini ve kalplerini bir araya getirdiklerinde yaratabileceklerini ortaya koyuyor.

Yaratıcılığın Gücü

Yaratıcılığın Gücü

Yer Dışı Madde

Burning Man sözlüğündeki pek çok kelimeden biri “Matter Out Of Place” i temsil eden “moop” dur. Burner’lar gelmeden bir hafta önce önce gelmek isteyen herkes “moop” alanını temizlemeye yardım edebilir. Bu sayede her yer temiz olacak ve temiz bir yerde kamplarını kurabilecekler. Çöpleri yere atmak yasaktır ve yere tuvaletini yapmak size 125 dolara mal olabilir.

Yer Dışı Madde

Yer Dışı Madde

Herkes İçin Aktiviteler

Herkesin eğleneceği pek çok aktivite var.  Sanat, müzik ve içkinin yanı sıra sağlıklı alternatifler de yer almakta. Paten partileri, meditasyon, direk dansı ve hatta fitness dersleri gibi ilginç partiler de var. Bunların dışında kavurucu sıcağa rağmen, sıcağa dayanmak istiyorsanız yapabileceğiniz maratonlar da var.

Herkes İçin Aktiviteler

Herkes İçin Aktiviteler

Çatışma Yok

İşletme sahipleri ve liderler, Burning Man’in arkasındaki bu on kuralı kendi hayatlarına uyarladılar. Örneğin Facebook’tan Dustin Moskovitz, radikal katılımın ilk kuralından ilham aldı ve Winkelvoss ikizlerini Facebook’un bir parçası olarak dahil etti. Bu eylem, Sosyal Ağ filminde daha büyük bir çile haline getirildi. Bu kuralların arkasındaki ana fikir, olayın ana temalarından biri olan barışı sağlamaktı.

Çatışma Yok

Çatışma Yok

Reklam